top of page

OBRAVNAVA LITERARNIH DEL

Uvod: Martin Luther in reformacija

Beseda reformacija izvira iz latinščine in pomeni preoblikovati, preurediti, spremeniti. Želela je izboljšati položaj in pomen cerkve, ki je bila takrat v zelo slabem stanju.

 

Martin Luther je s svojimi besedami in dejanji prispeval k rojstvu reformacije kot verskega gibanja. Svoj upor proti tedanji ureditvi in predstavnikom cerkve je začel tako, da je leta 1517 (na vrata wittenberške cerkve (domnevno) pribil 95 tez, v katerih je zapisal svoje ideje za prenovo rimskokatoliške cerkve in jo obtožil finančne, doktrinalne in verske zlorabe. S svojim delovanjem ni želel spodbuditi k uporu, temveč k reformam. Na ta način je skušal cerkvi po svoji najboljši vesti pomagati in ne škodovati. Najbolj ga je motila prodaja odpustkov in s tem povezano kopičenje bogastva na račun ljudi, kar ni bilo v skladu z Božjo besedo, temveč s posvetnimi užitki. Trdil je, da ljudje ne morejo sklepati kupčij z Bogom. Svoboda kristjana izvira iz njegove vere in ne iz njegovih dejanj. Luthrov glas se je po zaslugi razvoja tiskarskega stroja hitro razširil in slišalo ga je veliko več ljudi kot kateregakoli reformatorja pred njim. Reforma cerkve tako ni bila več omejena samo na en kraj, Martin Luther pa je postal najbolj znan človek v Nemčiji.

 

Odziv papeža Leona X. je bil zelo oster in je Luthru zagrozil z izobčenjem, v kolikor svojih trditev ne bi preklical. Slednji se ni pokoril in ni spremenil svojih stališč, zato ga je papež leta 1521 izobčil. Cesar Karel V. ga je nato poklical na zaslišanje v Worms, kjer mu je bila še zadnjič ponujena možnost, da svoje pisanje prekliče. Luther se je branil s citiranjem Svetega pisma in navzoče pozval, naj mu na podlagi Biblije dokažejo, da se moti. Po koncu zaslišanja so ga razglasili za izobčenca in prepovedali vsa njegova dela. S pomočjo vplivnih podpornikov se je umaknil v izgnanstvo in tam pisal naprej. V tem obdobju je napisal nekaj svojih najpomembnejših del. Med ljudmi je užival izreden ugled, saj je zagovarjal idejo, da je Božjo besedo potrebno pisati v jeziku, ki je razumljiv preprostim ljudem. S tem je tudi postavil temelj knjižnemu jeziku, ki so ga sprejeli po vsej Nemčiji.

 

Luther je imel občutek za praktične potrebe preprostega ljudstva in mu ni bilo pod častjo, da svoj nauk prilagodi tem potrebam in sam piše poljudne spise o temah, ki so bile množicam najbližje, na priljuden in preprost način. Tega dela se ni branil in ga ni prenesel na svoje učence. Videl ga je kot priložnost, da oznanja evangelij, da uči o razliki med zapovedmi in obljubami, o opravičevanju le po veri, o vlogi in pomenu Božje besede v življenju kristjana in o vseh drugih glavnih členih reformacije.

   

Glavne ideje luteranstva:

 

Pravo vero razkriva samo Biblija, kar razglasi papež in cerkveni koncil, ni obvezujoče.

Glava cerkve ni papež, temveč Jezus Kristus.

Zveličanja ne dosežeš z dobrimi deli ali odpustki, ampak samo z vero.

Odrešenje lahko človeku podeli samo božja milost.

Priznava samo dva zakramenta: krst in obhajilo.

Čaščenje svetnikov in podob je neprimerno.

Marijo je potrebno spoštovati kot Jezusovo mater, neprimerno pa je njeno čaščenje.

Duhovniškega celibata ni potrebno upoštevati, ker ga ne zahteva Jezus, temveč papež.

 

Iz reformacije se je rodil protestantizem, ki se je razširil predvsem v Angliji in na severu Evrope ter s tem trajno spremenil evropsko versko podobo. Obdobje reformacije še danes priznavajo kot eno najpomembnejših »revolucij« v človeški zgodovini.

 

 

 

»Če me ne bodo prepričali s Svetim pismom ali z ostalimi trdnimi razumskimi dokazi – ker ne verjamem niti papežu niti cerkvenim zborom - bom ostal zvest dokazom iz Svetega pisma. In tako dolgo dokler je moja zavest osvojena s Svetim pismom ne bom, in niti ne želim, preklicati kar sem povedal, ker delati proti zavesti ni dobro. Bog mi pomagaj. Amen!«

  • Martin Luther

 

VIRI:

 

Leppin, V. 2017. Martin Luter. Ljubljana: Cankarjeva založba.

Luther, M. 2001. Izbrani spisi. Ljubljana: Nova revija. (Zbirka Hieron).

Luther, M. 2002. Tukaj stojim: teološko politični spisi. Ljubljana: Krtina. (Knjižna zbirka Temeljna dela).

Martin Luter. [internet]. [citirano 7.3.2018] Dostopno na naslovu : https://govori.se/zanimivosti/500-let-potem-ko-je-martin-luter-na-vrata-cerkve-pribil-svoje-slavne-teze/

 

 

Uvod, drugič: Primož Trubar

Primož Trubar je avtor prvih tiskanih knjig v slovenskem jeziku, protestantski duhovnik in prevajalec. Rodil se je 1509 na Rašici pri Velikih Laščah. Kraja in datuma njegovega rojstva se ne da zagotovo določiti, saj takrat še niso poznali krstnih matičnih knjig, uporabljali pa so tudi staro koledarsko štetje.

 

Leta 1520 mu je bilo omogočeno, da se je šel šolat za duhovnika, zato je pri svojih dvanajstih letih za vedno odšel iz rojstnega kraja. Tako se je eno leto šolal na Reki, nato pa dve leti v Salzburgu.

 

V Ljubljano se je vrnil leta 1536 in postal škofijski vikar. Tu se je seznanil z deli Martina Luthra in zaradi njegovih nazorov bi kmalu pristal v ječi. Zaradi preganjanja se je zatekel v Trst k škofu Bonomu, ki je ljubljanskega Kacijanarja kmalu prepričal, da je Trubarja imenoval za kanonika in tako je slednji v novo službo nastopil leta 1542, znova v Ljubljani.

 

Kmalu je dobil službo vikarja v Šentjerneju na Dolenjskem. Nato pa je spet moral bežati zaradi svojih protestantskih idej. Leta 1548 je tako skrivaj pobegnil v Nemčijo, z begom pa je postal tudi deželni odpadnik. Tam je dobil službo pastorja, ustvaril pa si je tudi družino, kmalu je dobil svojo župnijo.

 

Kasneje se je znova vrnil v Ljubljano, a se je moral po dveh mesecih znova vrniti v Nemčijo. V mestu je ustanovil tiskarno za tiskanje knjig v glagolici in cirilici. Kasneje se je ustalil v Derendingenu, kjer je živel in služboval vse do svoje smrti 28. junija 1586. Pokopan je v cerkvi sv. Gala.

 

Napisal je delo Katekizem (1550) s katerim je želel uresničiti zamisel pridobivanja Slovencev za novo vero s slovensko tiskano besedo. Še v istem letu je pripravil tudi kratek Abecednik, s katerim je želel, da se ljudje najprej naučijo osnov branja in pisanja. Tako je postal začetnik slovenske književnosti.

 

Obravnava literarnih del

Dela, ki se jim posvetimo v nadaljevanju naloge, so povečini prozna epska dela, dotaknemo pa se tudi epike v verzih, poezije in dramatike. Prevladujejo povesti in zgodovinski romani. Na začetku obravnave vsakega dela navedemo kraj in leto natisa ter nekaj osnovnih informacij zunanjezgradbene narave, kot so književna zvrst, književna vrsta in zgradba dela (na primer delitev na poglavja). Sledi obravnava dela, ki vsebuje kratko obnovo, po potrebi razlago simbolov in motivov ter interpretacijo dela v povezavi z reformacijskim gibanjem. Ponekod so podani tudi podatki o avtorju ali zgodovinsko ozadje, če slednje pripomore k razumevanju dela. Pri večini del gre pravzaprav za preplet zgodovinskih dejstev in fikcije, čuti pa se spremenjena miselnost in sistem vrednot ter posredno ali neposredno kritično mišljenje. Slednje raziskujemo in kritično presojamo ob pomoči virov in zgodovinskega predznanja.  

 

Anton Aškerc, Mučeniki

Ljubljana, 1906

 

Književna zvrst: pretežno epika (v verzih)

Književna vrsta: pesniška zbirka

Zgradba knjige: 47 pesmi in prolog

 

Aškerčevi Mučeniki so postavljeni v obdobje med letoma 1569 in 1635, le v pesmi Aleksandrijska knjižnica se dogajanje preseli dlje v preteklost, natančneje v leto 389.

Dogajanje poteka na širšem območju Slovenije, omenjena so še mesta Videm, Rim, Celovec.

 

V delu problematika ni izražena neposredno, temveč avtor ob opisovanju življenja protestantov izzove bralca, naj probleme uvidi sam. Na splošno bi lahko dejali, da je glavna problematika obravnavane pesniške zbirke zatiranje reformacije. K slednjemu pripomore tudi samo slovensko ljudstvo, ki je raje podjarmljeno pod papeževim oziroma škofovim žezlom, kot da bi se zavzelo za lastne pravice in svobodo mišljenja. Zato poskusi reformacije pogosto ostanejo zgolj poskusi in omenjeni problemi ostanejo nerešeni zaradi absolutno močnejše protireformacije, ki je slovenski narod spet zasužnjila.

 

Vsaka pesem pripoveduje o enem izmed junakov, vendar delo kot celota nima tipičnega dominantnega glavnega junaka. Omenjeno je veliko zgodovinskih imen, kot so Matija Gubec, Adam Bohorič in Primož Trubar. Vloge teh posameznikov v delu zgodovinsko sovpadajo, kar priča o razgledanosti pisatelja in o njegovem študiju (Aškerc je namreč izčrpno preštudiral zgodovinske vire ter literaturo o slovenskem protestantizmu), hkrati pa vse zgodbe privedejo do skupne sklepne misli: reformatorji so bili resnično mučeniki.

 

Motivi v delu so izredno protestantski - na primer branje slovenske Biblije, odprava samostanov, vsiljevanje katoliške vere in preganjanje slovenskih luteranov. Simbolno predstavlja Biblija in njen prevod v slovenski jezik višji dosežek, ki spodbudi ljudstvo, da začne verjeti v delo reformatorjev, predstavlja pa tudi začetek odpora proti cerkvi. V pesmi Aleksandrijska knjižnica, ki govori o požigu slednje, je tudi simbol masovnih požigov slovenskih knjig, knjige v slovenskem jeziku pa v tem primeru upodabljajo temelj slovenske kulture, saj protireformatorji verjamejo, da bodo ta »Luciferjev luteranski kal« lahko zatrli z iztrebljanjem slovenskih knjig.

 

Iz pesniške zbirke je mogoče razbrati, da je imela reformacija zelo počasen vpliv na ljudstvo. Ni se širila bliskovito kakor nekatere čenče o »heretikih«, ki so jih v javnost izvrgli nekateri duhovniki, ki so skušali zatreti vstajo. Že iz naslova je razvidno, da reformatorji v svojem času niso bili najbolj priljubljeni, kaj šele, da bi jim uspelo za dalj časa vzpostaviti red in mir ter pravice po lastnih pogojih. Na koncu dela je reformacija izražena samo še kot sled v blatu, ki jo sčasoma izbrisal dež.

 

Avtor je izbral takšno tematiko predvsem zaradi količine snovi, ki jo je tekom študija bogoslovja v Mariboru uspel pridobiti. S to motiviko je lahko na začetku 20. stoletja izražal svojo svobodomiselnost in željo po svobodi in samostojnosti. Bil je narodni buditelj. Pred izidom obravnavanega dela je leta 1905 isto tematiko že uporabil v pesnitvi Primož Trubar. Ta je požela val ogorčenja in kritik, Mučeniki pa so bili pravzaprav posledica slednjega. V delu je pisatelj še bolj poudaril ideje iz prejšnje pesnitve, tiste, ki bi kritike spodbudile še k večjemu srdu.

 

Zaključna pesem na kratko obnovi miselnost in dogajanje, ki smo mu priča skozi celotno zbirko. Tako besede Aškerčevega Trubarja »Rojaki, vstanite! Naš dan se že svita! Minula je sužnosti noč strahovita«, ki pričajo o začetkih reformacije in o narodnem prebujanju, ki naj bi pripeljalo do svobodnega ljudstva, na koncu, po nadvladi protireformacije, potolče tiranov »Ah,kaj še! Nikdar ne napoči svobode vam dan!«
Zadnji verz nato samo še bolj utrdi to dejstvo: »Eh, sužnji smo, sužnji, ljudje poteptani, oblastnikom tujim pokorni tlačani!«. Slovenski narod je dokončno podjarmljen in tako tlačansko oko nikdar ne ugleda sonca. Zaključek je že samo iz zgodovinskih dejstev sam po sebi pričakovan, ampak namen same zbirke ni priti do tragičnega zaključka, temveč opozoriti na žrtve, ki jih je narod utrpel zaradi tuje nadvlade in hkrati tudi svoje neposlušnosti in neenotnosti.

 


 

 

 

Anton Aškerc, Mučeniki: Jurij Dalmatin

Ljubljana, 1906

 

Dogajalni čas pesmi Jurij Dalmatin je Anton Aškerc umestil v leto 1585, dogajalni prostor pa se iz škofjeloškega gozda kasneje prestavi v Loški grad. V delu ključni problem predstavljajo tako zvani krivoverci, ki širijo protestantsko vero. Kot glavna krivoverca Aškerc izpostavi Primoža Trubarja in Jurija Dalmatina. Škofjeloški kaplan Urban Vurcnar si zato s podkupnino pridobi tri privržence, ki so za en zlatnik pripravljeni ubiti Dalmatina, a se jim to ne posreči. Problemi krivoverstva se do konca pesmi ne rešijo  ̶  družba ostane razdvojena na večinske katolike in manjšinske protestante oz. luterane.

Glavni junak je Jurij Dalmatin, ki ga spoznamo v drugem delu pesmi. Dalmatin je odločen in vase prepričan junak, ki trdno zagovarja svoja prepričanja in se pri tem ne ozira na druge. Prav tako se trdno drži obljube, ki jo je dal Trubarju in kot njegov naslednik nadaljuje širitev protestantske veroizpovedi.

Jurij Dalmatin pa ni le lik v pesnitvi, ampak je pravi slovenski protestantski teolog in pisec. Do 18. leta se je šolal pri Bohoriču, ki ga je vzgojil v protestantskem duhu. Dalmatin je prvi v slovenščino prevedel celotno Sveto pismo, s čimer je močno vplival na razvoj slovenskega knjižnega jezika.

V pesmi poleg Dalmatina nastopajo še trije možje, Adam Bohorič, Barbara (Dalmatinova žena), mlajši kmet in starejši kmet. Nekateri na glavnega junaka vplivajo pozitivno – med slednjimi sta Barbara in Bohorič, na katera se Jurij Dalmatin lahko zanese in jima zaupa, nekateri pa negativno, na primer trije možje, ki ga skušajo ubiti.

Čeprav je bil Aškerc sam katoliški duhovnik, je pisal o protestantizmu in imel o reformaciji dobro mnenje. Cenil je njen odnos do ljudi in željo po njihovi izobrazbi. Aškerc v svojih pesmih ni omenjal le Primoža Trubarja, ampak tudi manj znane protestante, kot sta npr. ljubljanski meščan Boštjan Andrejič in kamniški meščan Flerč.

Konec pesmi je presenetljiv in nepričakovan. Po poti se sprehajata mlajši in starejši kmet, oba sta luterana. Na poti obhodita grad in v pogovoru častita škocjanskega župnika  ̶  Jurija Dalmatina.

Walter Döttling, Življenje in delo Primoža Trubarja

Murska Sobota, 1986

Tip knjige: biografija

 

Življenje in delo Primoža Trubarja Walterja Döttlinga je pravzaprav poročilo v verzih in slikah. Gre za epiko, znotraj tega pa za pripovedno pesništvo.

Knjiga ni razdeljena na poglavja, verzi si sledijo v kronološkem zaporedju, vmes pa se nanašajoč na verze pojavijo posamezne slike.

Dogajalni čas je okvirno postavljen v obdobje Trubarjevega življenja, torej od začetka do konca 16. stoletja. Dogajalni kraj je povečini usmerjen na območje nekdanje vojvodine Kranjske, predvsem današnje Slovenije, drugače pa pripoved sledi potem Trubarjevega življenja tudi v Nemčijo, predvsem v Nürnberg in Derendingen, kjer je pokopan.

 

Glavna problematika dela je povezana z gibanjem reformacije, ki se je v 16. stoletju razširila po vsej Evropi. Biografija nas vodi po življenju slovenskega reformatorja, ki je moral zaradi vere zapustiti ljubljeno domovino, nekdanjo vojvodino Kranjsko, in je nazadnje skoraj dve desetletji (1567-1586) deloval kot evangeličanski župnik v Derendingenu pri Tübingenu.

Delo nudi vpogled v življenje tedanjega naroda Slovencev, živečih v vojvodini Kranjski. Posebej so poudarjeni spori med Primožem Trubarjem in nasprotniki reformacije, zaradi katerih je bil slednji tudi izgnan iz dežele.

 

Lep primer številnih sporov, v katerih mu je grozila zaporna kazen, najdemo v obdobju, ko postane škofijski vikar v Ljubljani, iz katere pa mora pobegniti v Trst k Bonomu, ker marsikomu ni bil všeč Lutrov nauk in svetopisemska razlaga švicarskih reformistov, ki ju širi. Kljub temu ga čez čas kralj Ferdinand pokliče nazaj v Ljubljano, kjer Trubar prevzame stolnico.

Kasneje pa naj bi se po Kranjski množili heretiki, zato je oblast povsod vpeljala močan nadzor. Trubar je bil obsojen na ječo, a se mu je pravočasno uspelo skriti. Po nekaj mesecih skrivanja ga ljubljansko cerkveno sodišče izobči, mu zapleni hišo v Ljubljani, šentjernejsko župnijo in celjski beneficiat, posvetno deželno sodišče pa ga obsodi na zapor. Trubar mora tako pobegniti v Nemčijo, z begom pa postane tudi deželni odpadnik.

Še istega leta se odpravi v Nürnberg, kjer dobi pomoč vodilnega teologa in mestnega pridigarja Vida Dietricha, ki postane njegov mentor, in pod njegovim vodstvom se Trubar hitro vključi v luteransko skupnost v mestu. Kasneje dobi službo pastorja v Rothenburgu. Tam si ustvari družino z Barbaro Sitar, s katero ima štiri otroke.

 

Glavni junak dela je tako (kot je razvidno že iz naslova dela) Primož Trubar, ki ga spoznamo že na samem začetku knjige. Glede na to, da gre za natančen opis njegovega življenja, se literarna podoba ne razlikuje bistveno od znanih biografskih dejstev. Trubar je želel reformirati cerkev in širiti protestantski nauk ter seznaniti Slovence z verskimi vsebinami s pomočjo tiska.

 

Stranskih junakov knjiga pravzaprav nima, omenjene so samo pomembne osebe tedanjega časa, torej reformatorji, njihovi nasprotniki ter Trubarjevi znanci in bližnje osebe. Vsi ti liki so le omenjeni in v delu neposredno ne igrajo pomembne vloge, a je viden njihov vpliv na Trubarjevo življenje.

 

Simbolen pomen imajo slike, ki so prikazane v knjigi. Bralcu ponudijo vizualen vpogled v Trubarjevo življenje s številnih plati, od Ljubljane do Katekizma in raznoraznih oseb.

Glede na to, da je bil Trubar reformator, je vpliv reformacije zelo viden. Opazi se v njegovih naukih, delih... Najbolj je opazen vpliv takratnih evropski reformatorjev, katerih nauke je Trubar preučeval, ter številnih gibanj, ki so se takrat izoblikovala. Zelo pomemben je tudi vpliv protireformatorjev, ki nasprotujejo reformaciji in kaznujejo heretike.

 

Walter Döttling, ki je bil tudi sam župnik, se je odločil napisati to delo ob štiristoletnici smrti Primoža Trubarja, ob kateri se mu je porodila ideja za kratko poročilo o življenju in delu tega slovenskega reformatorja v rimah. Želel je, da bi s tem delom pri mladih in starih prebudil in podprl zanimanje za avtorja Abecednika in Katekizma. Sam je zapisal, da nam Trubarjeva ljubezen do božje besede, njegovo neutrudno prizadevanje za evangelij, njegova tragična usoda in zvestoba lastnemu ljudstvu lahko veliko pomenijo. Obravnavano delo je močno doprineslo k boljšim odnosom med Slovenijo in Tübingenom, saj je sprožilo stike vsaj med slavisti na obeh fakultetah.

 

»Ti pa bodi v vsem trezen, voljno trpi nadloge, opravljaj delo oznanjevalca evangelija in izpolnjuj svojo službo,« so besede kanclerja tübingenske univerze, ki jih je izrekel v pogrebnem nagovoru slovenskemu reformatorju. Tu se zrcalijo Trubarjeva načela - kako je živel, za kaj se je boril in njegovo poslanstvo.

 

V zaključku se avtor ne posveti zgolj smrti glavnega lika, temveč tudi narodu Slovencev in veri, ki sta še naprej živela v duhu slovenskega reformatorja. Prav tako konec ni omejen le na takratni dogajalni čas, ampak tudi na obdobje nastanka dela in na njegov doprinos družbi.

 

Delo ni obsežno, a zajame vse pomembne dele Trubarjevega življenja. Vsekakor je avtorjevo posluževanje poročila v verzih zanimivo. Knjiga počasti Trubarja in pa tudi svojega ustvarjalca, ki preseneča, predvsem zaradi iskrene, kar ganljive zavzetosti za slovenskega reformatorja.

 

 

Ožbalt Ilaunig, Črni križ pri Hrastovcu

Maribor, 1928
 

Književna zvrst: epika

Književna vrsta: zgodovinska povest

Zgradba knjige: delitev na 8 poglavij

 

Črni križ pri Hrastovcu je zgodovinska povest avtorja Ožbalta Ilauniga. Leta 1928 jo je izdala Cirilova založba v Mariboru. Knjiga se deli na osem poglavij.

 

Povest je postavljena v leto 1599 in se nadaljuje do začetka 17. stoletja, dogaja se v Slovenskih Goricah na območju današnje občine Lenart (grad Hrastovec, Štralek).

 

Osrednji konflikt predstavlja nemogoča ljubezen med mladim Hrastovškim grofom Friderikom in Agato Stubenberg iz Štraleka, poleg tega pa delo obravnava tudi versko vprašanje katolištva, luteranstva in nove sekte skakačev. Skakači so bili neke vrste odpadniki katoliške cerkve, ki so med svojimi obredi skakali in padali v trans. Obenem se skozi odhod in vojaško službo grofa Friderika srečamo s problemom turških vpadov na Ogrskem.

 

Pred Friderikovim odhodom na služenje vojaškega roka se z Agato poročita, kljub temu da njuni zvezi nasprotuje Friderikova mati, grofica Margareta Herberstein, ker je bila Agata nižjega stanu in domnevno luteranka. Zato se poročita naskrivaj, v Stiperjevi kapeli. V času Friderikovega odhoda jo zato grofica ovadi krvnemu sodniku zaradi domnevnega čarovništva, ta pa jo nato obsodi na smrt. V ječi Agata rodi mrtvega otroka, nato pa je obglavljena. Ker vsi vedo, da je vendarle nedolžna, ji prizanesejo z zažigom in jo namesto tega pokopljejo. Ko Friderik po vrnitvi izve za ženino usodo, da na mestu njene usmrtitve postaviti črni križ kot simbol nesrečne ljubezni, sam pa zapusti grad in postane menih.

Sekto skakačev ustavi škof Martin Brenner, ki pride na pregled šentlenartske župnije. Poruši jim kapelico in njihovo vero prepove. Ljudje se tako vrnejo h katoliški, nekateri pa tudi k luteranski veri.

Delo preganjanje čarovništva predstavi kot nesmiseln proces v času verske krize na prelomu iz 16. v 17. stoletje, kajti krutost in izsiljevanje priznanj nista pripomogla k širjenju krščanske vere, poleg tega je bilo vzetih mnogo življenj.

 

Glavni junak povesti je hrastovški grof Ivan Friderik Herberstein, edini dedič velikega hrastovškega posestva. Prvič ga spoznamo, ko se vrača od Agate in v nevihti prijezdi v grad. Že ob prvem pogovoru z mamo, ki ni zadovoljna, da hodi k Agati, se nam priljubi, ker uvidimo, da gre za dobrega človeka s plemenitimi nameni. Kljub strogim standardom tistega časa se ne zmeni za družbeni status izvoljenke. Je prijazen in pošten, a ni naiven ter je dober gospodar.

 

Agata je ljubezen Ivanovega življenja, predstavlja ne le žrtev zlih namenov matere, temveč tudi žrtev nesmiselnega verskega preganjanja. Župnik Morenus je tipični intelektualec, ima dober namen, na katerega pa ljudstvo še ni pripravljeno. Margareta Herberstein, mati glavnega junaka, sicer želi le najbolje za svojega sina, vendar je zaslepljena z zastarelimi prepričanji, v katera je bila vzgojena sama. Njena usoda je tragična, saj s tem, ko obtoži Agato čarovništva, obsodi sebe na propad. Umrla naj bi od strašenja Agatinega duha.

 

Glavni simbol v povesti predstavlja križ iz črnega marmorja, ki ga da mladi hrastovški grof postaviti na mestu Agatine usmrtitve kot simbol nesrečne ljubezni in žalosti, ki mu jo je prinesla njena smrt. Obenem pa je simbol tudi Črni les, gozd, v katerem stoji križ, ter zakleta hiša, ki leži v bližini Črnega križa. Zakleta naj bi bila, ker je najprej propadla kot hotel, nato kot dom starostnikov, nato pa se uprejo tudi lenarški občinski svetniki, ko želi vlada v njej nastaniti begunce.

 

V Črnem križu pri Hrastovcu lahko vidimo vpliv reformacije predvsem v ljudstvu, ki se zatekala k drugačni veri, ki jim da več kot le upanje (čudeži, ki jih je naredil Koloman Šef, voditelj nove sekte).  Neizobraženo in preprosto ljudstvo želi narediti konec izkoriščanju in bogatenju Cerkve na svoj račun.
 

Reformacija kot taka je v obravnavanem delu prej stranski kot pa glavni problem. Friderik se namreč v času verskega dogajanja bojuje proti Turkom, Agata pa je obtožena čarovništva. Tisti, ki ima težave z oblastjo, je župnik Morenus, saj si takoj, ko se začne zgledovati po luteranski veri in se udeleži shoda iz samega zanimanja, nakoplje težave z grofico, ki tega ne odobrava in o tem obvesti škofa Martina Brennerja.

 

O avtorju
 

Dr. Ožbalt Ilaunig se je rodil 26. julija 1876 v Rebrci pri Podkraju na Koroškem. V Celovcu je obiskoval gimnazijo ter študij prava nadaljeval v Gradcu. Služboval je v Celovcu ter kasneje tudi v Lenartu. Delal je kot okrajni sodnik, kasneje pa je prevzel vodenje sodišča kot sodni starešina. Umrl je 8. februarja 1945 in je pokopan na lenarškem pokopališču. Bil je nadvse spoštovan in cenjen jurist, predan svojemu poklicu in službi. Snov za zgodovinsko povest je našel v stari legendi o Črnem križu, ki se je ohranila v ustnem izročilu. 

 

 

 

Josip Jurčič, Grad Rojinje

Celovec, 1866

Književna zvrst: epika
Književna vrsta: zgodovinska povest

Zgradba knjige: delitev na devet poglavij

Po koncu turških vpadov je bilo slovensko ozemlje v stanju razdora in ga je bilo potrebno obnoviti. Josip Jurčič, sicer realistični avtor, v obravnavanem delu opisuje dogajanje po turških vpadih, ko je potekal poskus obnove države. Postavi se vprašanje, ali naj se to stori v skladu z reformacijskimi nauki ali pa naj se podredi večji cerkveni dogmi.

Povest je umeščena v leto 1593, po zadnjem turškem vpadu v Sloveniji. Josip Jurčič pa to dogajanje združi z romantično zgodbo, v kateri pa je še vedno jasno razvidna moralna vloga vere v družbi.

Rojar, bogat vaščan, se s prijateljem vrača iz bitke pri Sisku. Že v prvem njenem pogovoru, ki teče na obrežju Kolpe, Rojar omeni pomembnost moške postave in moške časti v družbi. Nato avtor skozi knjigo vpelje še številne druge probleme, kot je na primer razkol med ljubeznijo, krščanskimi nauki ter moško postavo v družbi. Vrh zgodba doseže, ko Rojar na obisk k sorodnikom s seboj namesto svoje žene pripelje Anico, kar ga od žene popolnoma oddalji. Ko nato Rojar zapusti svojo dolgoletno ženo, da bi lahko uresničil zvezo z Anico, dekletom, ki je vsaj pol mlajše od njega samega, se to obrne proti njemu kot božja kazen, saj mu bivša žena kmalu po aferi umre, kar ga pahne v propad. Temu sledi tudi njegov socialni zaton.

Delo ima tako moralno noto, ki jo navezuje na krščanske oziroma protestantske nauke, ki naj bi jih zaradi podobnosti biblijskem izročilu človek bolj upošteval ali sprejel.

Glavna književna oseba, Franc Rojar, je zelo možat in dokaj bistroumen, vendar mu njegova moška načela in čast včasih zameglita razum; sicer pa je pravičen in razsoden. Lahko bi mu pripisali, da je realist ter materialist, saj pogosto ne pomisli na čustveno stran težav oz. jo zataji, s čimer ohranja možatost, družbeno moč ter postavo. Verjame v stare krščanske ideale, v trdnost Cerkve, v čast in slavo. Božja beseda mu veliko pomeni, a jo rad interpretira po svoje, kar nas privede tudi do vprašanja njegove morale. Kadar je postavljen pred odločitev, vselej ubere isto pot – stori, kar je bolje za družbeno dobro, zaradi česar pa lahko odrine stran celo lastno družino.

Stranski junaki imajo v knjigi posebno vlogo, saj nekateri odvračajo ali pritegujejo glavnega junaka k tistemu, kar naj bi bilo »prav«, k pravi morali, vendar pa izven tega nimajo večje vloge. Že res, da povest malček razgibajo, vendar pa je linija pripovedi kljub mnogoterim likom še vedno zelo skopa ter toga. Stranski liki tako vplivajo na Rojarja, mnogi tudi govorijo čezenj, vendar ga na splošno vsi poznajo kot vernega in častnega, prav tako pa tudi pametnega. Nekateri ga včasih skušajo prepričati v svoj prav, a ga njegova možatost in odločnost ter prepričanost nikoli ne zapustijo – vselej ohrani svojo moralo.

Vpliv reformacije je najbolj prisoten v prepričanju samih literarnih oseb. To lahko na primer v večini Rojarjev pogovorov zasledimo reformacijska prepričanja, podobna prepričanja opazimo tudi v Vilibaldovih trditvah. Reformacija in njeni nauki so za povest pomembni predvsem v strukturnem smislu, saj krščanski nauki delujejo kot vodilo za delo samo - močna moralna zavednost dveh najpomembnejših junakov narekuje tok dogajanja.

Povest se v realističnem slogu konča tragično, s propadom glavnega junaka. Konec je dokaj pričakovan s stališča krščanskih idealov.

Mojca Kumerdej, Kronosova žetev

Ljubljana, 2016

 

Književna zvrst: epika

Književna vrsta: sodobni filozofsko-zgodovinski roman

Zgradba knjige: delitev prej kot na poglavja na koščke, ki se šele globoko v zgodbi začnejo smiselno sestavljati

 

V sodobnem filozofsko-zgodovinskem romanu Kronosova žetev, ki je izšel v Ljubljani leta 2016, se med pripovedovanjem o koncu 16. stoletja v notranjeavstrijskih deželah izmenjujeta zgodovina in fikcija.

 

Njegova avtorica, Mojca Kumerdej, o reformaciji piše že zato, ker je to obdobje močno zaznamovalo naš, slovenski prostor in z željo zavedanja, da, kakor sama trdi, »ne drži Jermanova ugotovitev, da smo vnuki »preostale smrdljive drhali«. Smo potomci tako katolikov kot protestantov in spreobrnjencev, pa tudi mnogih drugih, ki niso vpisani v kolektivno zavest in slovensko identiteto in so skozi te kraje v različnih zgodovinskih obdobjih potovali, bežali, jih zavojevali, se v njih naseljevali.« (pri tem govori o Jermanu iz Cankarjevih Hlapcev). Njeno odločitev za pisanje o reformaciji je, kakor sama pravi, vzpodbudilo tudi dejstvo, da »gre za potlačeno zgodovinsko jedro tega prostora, ki sem ga pisateljsko osvetlila, medtem ko odgovore prepuščam stroki.«

 

Dotični roman tako osvetljuje probleme, kot so protireformacija, izvajana praktično brez moral, zatiranje ljudstva in žensk, posiljevanje slednjih s strani družinskih članov, obtoževanje in ubijanje ''čarovnic'', odstavljanje s položajev kogarkoli, ki simpatizira s protestantstvom ter ne prireja čarovniških procesov.

 

Govori o tem, kako se po notranjeavstrijskih deželah katoliki v strahu pred reformacijo odločijo obiskati in preveriti trdnost vere v deželah in krajih, kjer bi se lahko brez nadzora razplezal protestantizem. Na tej točki nam avtorica predstavi več različnih zgodb, ki se menjajo iz poglavja v poglavje in se šele globoko v romanu začno smiselno sestavljati. Vendar do pravega zapleta pride šele, ko ljudstvo zahteva čarovniški proces dekleta, ki je (kot pač tudi vsako drugo, ker, priznajmo si, čarovnic pač med nami ni in jih tudi nikdar ni bilo) nedolžno, vendar je drugačno in se je zadnje čase začelo lepšati, s tem pa tudi krasti poglede mož ljubosumnih žena. Do samega vrha nas pripelje sestavljanka zgodb, ko pride do čarovniškega procesa za to deklico, ki pa uide izpod nadzora. Njen oče, v romanu imenovan Kostanšek, reši svojo hčer, ljudstvo se njegove (absurdne in na nivoju resničnosti čarovnic) reševalne akcije ustraši, zgodbe o tem dnevu se širijo, spreminjajo, razblinjajo, plemstvo jih označi za domišljijske, in na koncu živi ta dogodek le še kot izmišljena pripovedka ljudstva, katere resničnost tudi slednje prej kot slej zanika. Skozi posledice, ki nas pripeljejo tudi do zaključka, nam avtorica pobliže predstavi konec vsakega izmed glavnih likov, ki skozi roman kraljujejo vsak v svoji zgodbi.

 

Eden izmed slednjih je Miklavž Nikolaj Paulin. Tega pisarja in misleca, polnega (za njegovo mehko dušico nevarnih) filozofskih in bivanjskih vprašanj, spoznamo že na začetku skozi njegova filozofska razmišljanja, s katerimi se nam predstavlja tudi kasneje in ki ga dokončno pripeljejo do točke popolnega obupa, ko bi moral za piko na i še prevzeti vlogo pisarja na čarovniškem procesu (tistem, ki predstavlja nekakšen višek zgodb(e)), je pa ta tako ali tako prekinjen in preklican. A vse, kar je nepravično in slabo v svetu, pekli Miklavža Nikolaja Paulina, še posebej, če je (in)direktno povezano z njim, z njegovo deželo ali kulturo. Razume dogajanje okoli sebe, a si ne neha postavljati vprašanj in skorajda brezsmiselno in samouničevalno filozofirati o njihovih odgovorih. Večkrat so skozi njegove spise predstavljena tudi globoka občutenja, da nikjer ni nobene moralnosti, in to ga, kot (vsaj v svojem svetu) moralnega človeka, ubija.

 

 

Drugi, ki ga lahko izpostavimo in je eden izmed pomembnejših likov romana Kronosova žetev, je knezoškof Wolfgang. Ta je sicer ostudno človeško bitje, ki predstavlja vse, kar lahko slabega najdemo v katoliški cerkvi, vendar je tudi presenetljivo pameten, celo moder. To nakazuje, da se svojih grozovitih dejanj popolnoma zaveda, in je zavedno ter premeteno zloben. Prvič ga spoznamo, ko se s kočijo pelje po notranjeavstrijskih deželah, da bi presodil, »ali se med ljudstvom skrivajo takšni z nenavadnimi sposobnostmi in mračnimi namerami,« kot to na poti razloži svojemu mlademu spremljevalcu Julijanu. Je pa Wolfgang, ali Wolfi, kot ga kliče eden izmed njegovih bližjih znancev, izjemo sebičen, a obenem na trdnih in realnih tleh, zelo spreten z besedami, za ohranitev svojega položaja pa je pripravljen prečkati mejo med okusnim in neokusnim. Je amoralen, vendar izjemno inteligenten, kar se izkaže za zelo nevarno kombinacijo.

 

Kot zadnjega izmed večjih likov pa velja omeniti še grofa Friderika. Tudi on je na dokaj visokem položaju, odvisnem od in podrejenem katoliški cerkvi, vendar ima, za razliko od knezoškofa Wolfganga, vest, in mu je ob ostudnih dejanjih ustanove, ki jo predstavlja in ji služi, hudo in slabo. V romanu ga prvikrat srečamo posredno, skozi zgodbo (nezakonske) hčere njegove žene, ki jo je na pol imel tudi za svojo, bila je namreč izjemno bistra, a je pri rosnih letih preminula. Treba je dodati še, da je Friderik dovolj moralen, da ga Wolfgangova početja in početja katoliška cerkev kot take res razjedajo, a premalo, da bi se proti temu dejansko postavil in jim v strahu za svoj položaj in boječnosti pred ljudstvom ne bi sledil.

 

Stranski junaki, ki jih predstavljajo ženske, župan Volk Falke (ki simpatizira z luterani), Kostanšek (ki reši svojo hčerko pred čarovniškim koncem), Julijan (mladenič, ki spremlja in skrbi za knezoškofa Wolfganga na vsakem koraku) in še na primer Spitzenberg (ki predstavlja vzorec za vse hudo, kar lahko človeku, ki se spreobrne v protestantizem, naredi katoliška cerkev) kot liki pripomorejo k črno-beli podobi sveta, ki je predstavljen v tem delu Mojce Kumerdej. H knjigi kot celoti prispevajo tudi tako, da problematiko (proti)reformacije osvetlijo še s širšega aspekta, ki se glavnih junakov bodisi ne tiče bodisi se mu v svojih subjektivnih izpovedih ne posvečajo. Glavnim junakom tako neposredno ne dajejo ali jemljejo ničesar, jim pa služijo kot pomočniki, opomini na potí, ki jih lahko ubere vsakršno življenje, ali pa kot sopotniki na tisti, po kateri se je junak odloči iti.

 

Na koncu romana Miklavž Nikolaj Paulin odide k nekim dobrotnikom na deželo, kjer se približno pobere iz globoke melanholije, v katero zapade v času za to zgodbo glavnega čarovniškega procesa. Knezoškof Wolfgang na smrtni postelji bralca popelje skozi svoje življenje brez posebnega obžalovanja, le svojemu sopotniku Julijanu se za vse, kar je bilo (odsotno ali prisotno), opraviči, grof Friderik pa je kot znanec, a ne zares prijatelj, odslovljen od Wolfgangove smrtne postelje s strani Wolfganga samega.

 

V čisto zadnjem ''koščku'' romana nas tako avtorica zopet popelje v (zdaj sicer popolnoma drugačen) svet Miklavža Nikolaja Paulina, kjer spozna (še sam ne ve, ali v resnici ali le v domišljiji) Izidoro, se vanjo že po polovici prvega pogovora zaljubi in mu je tako lepo, da se roman konča z odstavkom, ki se zaključi z besedami ''Ker to, kar je, je dobro, da bolje ni bilo nikoli. Tako nadvse čudovito! Prečudovito! Da mi zmanjkuje besed!'' in tako bralca pusti v sladki opitosti trenutne, morda celo navidezne sreče. S takšnim koncem lik Kronosove žetve, ki skozi celoten roman najbolj očitno hodi po meji med norostjo in obupom, doživi lepoto ljubezni, lepoto absolutne sreče, ki se med branjem njegovih spisov in sinkop zdi nepredstavljiva. Vendar bi, kot je bilo povzeto že prej, kot konec lahko označili ne le zaključek Paulinove zgodbe, ampak tudi zadnji dialog med grofom Friderikom in knezoškofom Wolfgangom, ki se nadaljuje z govorom slednjega, usmerjenim proti Julijanu, ''skoraj da Wolfgangovemu osebnemu'' mlademu dečku.

 

Pomembnost reformacije v Kronosovi žetvi je še posebej vidna kakor grožnja, ki jo predstavlja katolikom, ki nanjo odreagirajo z v romanu veliko podrobneje opisano protireformacijo.

 

 

 

Delo kot tako je polno modrih misli in izrekov, je retorično dovršeno in bralcu zelo nazorno oriše podobo takratnega ljudstva, ko se v njem menjajo tudi prvoosebni pripovedovalci, ki so dejansko del te družbe. Z govori posameznikov so jasno predstavljene ideje tistega časa, pa naj bodo bolj reformatorske ali, kot tudi v večini primerov, protireformatorske. Z branjem nas avtorica v bistvu ponese v tisti čas in čeprav nam à priori naslika protireformatorje, torej predstavnike katoliške cerkve, kot zlobneže, luterane pa kot dobre in veliko bolj pravične, nam s tem, ko nas ponese v notranjeavstrijske dežele konec 16. stoletja, da prostor, da si o tem kraju in času ustvarimo svoje mnenje ter čas reformacije na slovenskih tleh ugledamo v novi, svoji, edinstveni luči, česar nam učne ure zgodovine zlepa ne dovolijo.

 

Nekateri izmed citatov, ki poosebljajo bistvo romana Kronosova žetev, pa so:

 

»Smo res kaj dosti več od mehaničnih igrač, ki premikajo ude, od plesalk, ki se navite vrtijo, od kovinskega psa, ki maha z repom in škrta?«

            S tem citatom je lepo povzeta ideja, da ljudje praktično nimamo svobodne volje,                       pa če verjamemo, da nas Bog usmerja levo in desno ali pa samo brezbožna oblast,                 je v vsakem primeru nad nami nekaj ali nekdo, ki nas vodi in začrta pot našega                        življenja.

»Božja milost je človeku poklonila tisk in da ga je Bog položil v roke prav nam, luteranom, ni naključje, ampak božja previdnost.«

Ta citat pokaže črno-belino sveta, naslikanega s tem romanom, kjer so tisto, kar je dobro, luterani, in, glede na zgornji citat, se tega zaveda še sam Bog.

»Da je zavaljen in s škrobovjem v ustih soprogi odbijajoč, in to še toliko bolj, ker ni premogel niti trohice humorja in je bil edini duh, ki ga je premogel, njegov telesni smrad, o tem ni razmišljal.«

V tem citatu je jasno izpostavljena drugotnost žensk v očeh moškega tistega časa. Pa niti           drugotnost ne, zgornja izjava odlično povzame, da je bila ženska enostavno stroj za     rojevanje otrok, če pa je želela biti karkoli več, ji je bila zagotovljena čarovniška sodba in, v absolutno vsakem primeru, posledično tudi smrt.

»…in kot bo potem s poslednjo sodbo razsodil naš stvarnik. Naš stvarnik? Čigav stvarnik? Ha, ha, ha, ha!«

Tu pa je predstavljen večkrat v Kronosovi žetvi uporabljen ironični ton, ki zasmehuje bistvo tega, v kar se je takrat verjelo – samega Boga – z neverjetno lahkotnim tonom, kot da takšno razmišljanje ne bi bilo hudo kaznovano s strani (proti)reformatorjev. 

 

Ti citati tako predstavljajo nekatere izmed izjav in razmišljanj likov Mojce Kumerdej v obravnavanem romanu, po vzorcu katerih je zgodba sposobna pričarati (proti)reformacijo v 21. stoletje.

 

 

 

 

 

 

Ivan Matičič, Na mrtvi straži

Ljubljana, 1928

 

Književna zvrst: epika/proza

Književna vrsta: zgodovinska povest

Zgradba knjige: povest je razdeljena na uvodni del in na posamezne dele

 

Zgodovinska povest Na mrtvi straži je napisana kot hommage Herbardu VIII. Turjaškemu, kranjskemu politiku in vojskovodji.

Matičičevo delo opisuje trpljenje Belokranjcev ob turških vpadih.  Dogajanje je postavljeno v 16. stoletje in je razpeto na takratno deželo Kranjsko, mejno hrvaško ozemlje in Avstrijsko cesarstvo. Pod vodstvom kranjskega vojskovodje Turjaškega so belokranjski kmetje in Uskoki branili kranjsko ozemlje pred turškimi osvojevalci. Pisatelj z naslovom Na mrtvi straži poimenuje položaj kranjskega prebivalstva, ki je bil stalno izpostavljen nevarnosti pred vdorom Turkov. Ko osmanska vojska napade mejno območje ob Kolpi, jo opustoši in del prebivalstva odpeljejo za sužnje, ostale pa pobije, pridejo iz Žužemberka Uskoki in odpeljejo hrabre kmete za graničarje. Med njimi so Vid Juran, Špehar in Elija Gregorčič, ki postanejo zvesti vojaki Turjaškega. Njihovi vojaški uspehi in podvigi so središče vsega dogajanja v povesti.

 

Glavni problem predstavlja položaj prebivalcev dežele Kranjske, ki so bili pod stalnim

pritiskom Turkov. Okrepitev vojske na Lirski meji se avstrijskemu plemstvu ni zdela

pomembna, zato so tudi domače, kranjske vojake, namenili varovanju ogrske in avstrijske

dežele. Tu je jasno vidno, da plemstvo skrbi le korist Avstro-ogrske, manjši narodi pa so bili

prikrajšani za mnoge pravice. Osrednji problem, ki ga delo obravnava, je tako odnos tujega plemstva do kranjskega prebivalstva, katerega življenje je bilo že tako oteženo s turškimi vpadi.

 

Glavni junak je Herbart VIII. Turjaški, ki je resnična zgodovinska oseba. Avtor ga že s prvim

opisom označi za heroja. »Glejte,« pravi, »glejte, kako je častnik mlad, kako krepko sedi v sedlu,

koščen in suh, srednje velikosti, glejte, kako živahno gleda v svet, kako veselo se ozira na

ponosno zidovje mesta, glejte: to je turjaški Herbart VIII., junak na meji domovine.« Cilj

njegovega delovanja je povrniti moč dežele Kranjske in vliti samozavest prebivalcem. Že na

samem začetku Herbart razloži generalu Lenkoviču, da je vojska utrujena od neprestane

čuječnosti. Turjaški kritizira večni branilni boj, ki je za vojsko ponižujoč in sramoten, želi pa si

napada in dviga ugleda vojske. Njegove osebne lastnosti se odražajo skozi njegove odločitve

tekom povesti. Literarni lik Herbarta je pogumen, plemenit, odgovoren in dosledno spoštuje ukaze. Ko mu general Lenkovič naroči, naj pojde s svojo vojsko branit Ogrsko, je Herbart razdvojen med dvema možnostma – slediti ukazom generala ali pomagati braniti domovino na Ilirski meji pred vdorom Turkov.

 

Odloči se upoštevati ukaz, kljub temu da s tem prepušča domovino nepredvidljivi usodi. »Ukaz

je ukaz.« Njegovi številni vojaški uspehi kažejo na to, da je izvrsten vojskovodja. Za njegove

uspehe ga poviša sam cesar in ga imenuje za kapetana mesta Senja. Varnost domovine mu

predstavlja najvišjo prioriteto tudi pred družino in nasploh drugimi obveznostmi, ki se dotikajo

privatnega življenja. To so še sledovi lastnosti vitezov in junakov, značilni za književnost

srednjega veka. V Brucku se sestane zbor kranjskega plemstva, ki poleg svojih idej želi slišati

glas ilirskega mejnega junaka. V govoru se prepletajo njegova politična in osebna

prepričanja. Predvsem poudari slabo stanje vojske in Ilirske meje. Njegov govor deluje kot

poziv plemstva k dejavnosti, predlaga napad, »napad v življenje«.

 

Glavna oseba povesti, Herbart, je zgodovinska oseba, Herbard VIII. baron Turjaški (Herbard

VIII. Freiherr von und zu Auersperg). Ta se je v zgodovino zapisal kot pomemben deželni

glavar Kranjske, kot vrhovni poveljnik hrvaške in slavonske Vojne krajine. Kot goreč

privrženec protestantizma se je v veliki meri zavzemal za to, da bi se reformacija razširila tudi po

Kranjskem. V ta namen je podpiral in branil mnoge slovenske protestantske pisce tistega

obdobja. Tako na Kranjskem kot tudi na Hrvaškem je zaradi svoje hrabrosti v bojih

s Turki veljal za nespornega junaka.

 

V Matičičevem delu ni omenjena Herbartova veroizpoved in da se je načelno upiral vsem protireformatorskim ukrepom, ki jih je izvajala takratna katoliška hierarhija. Protestantska rodbina Turjaških je vzdrževala prijateljske vezi s Primožem Trubarjem, piscem prve tiskane knjige v slovenskem jeziku in najvidnejšim slovenskim protestantom tistega časa. Tako literarni kot tudi zgodovinski lik Herbarda je kritičen do obnašanja razvajenega kranjskega plemstva; uvidel je namreč, da plemiči zelo neradi iz lastnega žepa krijejo stroške obrambe dežele pred zunanjim sovražnikom in da to breme s povišanjem davkov mnogo raje preložijo na pleča slovenskih kmetov.

Pomembni liki so še Gregorčič, Špehar in Juran, borci s Pobrežja. Herbartu so predstavljali močno

vojaško podporo - skupaj z njimi postane nepremagljiv. Med liki te četverice se je z vsako premagano

bitko postopoma razvila tesna povezanost.

 

Avtor Ivan Matičič je povest Na mrtvi straži ustvaril s stališča realističnega posnetka, ni zajel

čustev oziroma razpoloženja posamezne osebe. Njegov cilj je bil prikazati požrtvovalnost človeka.

Njegov jezik vsebuje hrvatizme, njegov slog pa ima značilnosti ekspresionizma - silno čustvo ne ostane pri sprejemanju sveta, ampak gre preko njega v izraz močnejše, odrešujoče vsebine.
Motiv reformacije je v delu predstavljen skozi glavno osebo, katere vloga je, da krepi

samozavest prebivalstva in se zavzema za aktivnost in boljšo organiziranost. Avtor sam ni živel v

obdobju, v katerega je postavljen dogajalni čas, temveč je slednjega uporabil za aktualizacijo problema položaja Slovencev v času svojega pisanja.

 

Zaporedno nizanje bojev pripomore k stopnjevanju napetosti dogajanja. Vrh doseže v zadnji

bitki v Budačkem dolu, ki je odločilna in v kateri se avtor poleg spopadanja osredotoči

predvsem na Herbartovo duševno stanje Herbarta. Tako kot je on sam slaboten in utrujen, takšno je tudi stanje vojske. Zato je bitka izgubljena, sam vodja pa je ubit. Drugi del bitke poteka med

Juranom in njegovim bratom. Jurana in njegovo družino odpeljejo v Carigrad. Na koncu

je narodni junak poražen, drugi pa zasužnjen, kar prikazuje nemoč in brezizhodnost položaja

naroda.

 

Povest koherentno predstavi zgodovinsko dogajanje, pri čemer gre predvsem za opisovanje dinamičnega boja, zasebno življenje oseb pa je pri tem nepomembno. Herbart svoj družbeni položaj izkoristi, da bi pri plemstvu dosegel enakopravnost naroda. Pri tem ga kot gonilna sila vodi njegova borbenost in predanost domovini.

Ferdo Plemič, Zadnji Lutrovci na Vipavskem

Trst, 1930

 

Književna zvrst: epika

Književna vrsta: povest

Zgradba knjige: delitev na poglavja

 

Dogajalni čas: Vipava

Dogajalni kraj: konec 16. stoletja

 

Povest opisuje življenje v Vipavi malo po Trubarjevi smrti, tik pred koncem 16. stoletja. Govori o glavni problematiki tistega časa - o sobivanju med katoliki in luteranci. Kmetje, podložni tržani in ugledni meščani so sprejeli luteransko vero, medtem ko jih graščaki, plemstvo, vojvoda in cerkveni dostojanstveniki svarijo, naj se vrnejo h katoliški. To se vidi predvsem v sovražnem odnosu med pripadniki ene in druge vere. Najbolj pa to pride do izraza v eni od dveh ljubezenskih zgodb te povesti. Jurče, pripadnik katolikov in Dora, zvesta luteranka, se zaljubita. Njuna ljubezen je močno preizkušena, saj se njuni družini smrtno sovražita že mnogo let.

 

Drug primer tega problema je preganjanje luteranov in zažiganje Trubarjevih knjig ter Dalmatinove Biblije. Tu se vidi vpliv reformacije, ki jo luteranske skupine močno zagovarjajo in podpirajo. Dogajanje se odvija po smrti Primoža Trubarja, katerega nauki močno podpirajo lutrovske skupine.

 

Delo Zadnji lutrovci na Vipavskem ali Povest iz minulih časov je skupek mnogih zgodb. Poleg nestrpnosti med katoliki in lutrovci opisuje življenje pripadnikov štiftarjev in skakačev, ki jih vodi Dolgi Janez. V povest sta vtkani še dve ljubezenski zgodbi, in sicer med luteranko Doro, sodnikovo hčerjo, in Jurčetom, katolikom, sinom premožnega tržana Uleta ter med štiftarjem Dolgim Janezom in grajsko deklo Urško.

 

Ljubezen med Doro in Jurčetom se začne že v otroštvu. Njuna ljubezen pa je postavljena na preizkušnjo, ko pride v vas predikant Klemen. Ta se zaljubi v Doro, ki je zvesta poslušalka njegovih naukov. Jurče se začne spraševati, kakšna prihodnost ju čaka in ali ljubezen med njima še živi. Ljubezenska zgodba konča tragično, saj Dorin oče noče sprejeti nove vere in morata zato skupaj z Doro zapustiti domovino, medtem ko Jurče ostane v domačem kraju.

    

Druga ljubezenska zgodba se razvname, ko Dolgega Janeza zaprejo zaradi suma, da je voditelj skakačev in štiftarjev. Urška ga v zaporu še zadnjič obišče predenj skrivnostno izgine oziroma zbeži. Njuna zgodba se konča srečno - Dolgi Janez prizna svojo zmoto in opusti krivo vero ter se poroči s svojo Urško na bogati kmečki svatbi.

 

Do prvega zapleta pride, ko vipavski katoličani praznujejo cerkveni praznik. Med katoličani in lutrovci pride do hudega spopada, v katerem vsaj navidezno zmagajo lutrovci. Vrh nastopi, ko jim katoličani vrnejo udarec in pride oglejski patriarh na vizitacijo. Tedaj se začno dogajati hude stvari.

Do razpleta pride, ko se večina lutrovcev spreobrne, ostali pa zapustijo domovino, sledi težko slovo Dore in Jurčeta. V razsnovi se dogajanje spet umiri, lutrovcev skoraj ni več, patriarh je zadovoljen z opravljenim delom, Dolgi Janez in Urška pa se poročita.

 

Luteranska vera proti koncu povesti zelo hitro izginja. Na koncu le šest posameznikov katoliške vere noče sprejeti in so zaradi tega pripravljeni zapustiti domovino ter prodati celotno premoženje po zelo nizki ceni. Med njimi je tudi Dorin oče. To je bilo pričakovano, saj je imela v tistem času rimskokatoliška Cerkev bistveno večjo moč in oblast od maloštevilnih lutrovcev. Njeni ukrepi so bili tako radikalni, da lutrovci pravzaprav niso imeli druge možnosti, kot da so zatajili svojo vero, saj bi drugače izgubili domovino ter vse svoje premoženje.  Naj so se lutrovci še tako borili za svojo vero, na koncu je vedno zmagala večinska in močnejša rimskokatoliška vera, kar pa je seveda povzročilo korak nazaj v rabi slovenskega jezika.

O avtorju

 

Avtor povesti Zadnji Lutrovci na Vipavskem je Ferdo Plemič.

Rojen je bil v Kopru, zato mu je pisanje o razmerah v času reformacije na Vipavskem blizu. Razmeram tedanjega časa se približa z opisovanjem vsakdanjih prizorov, kot so preiskovanje domov za prepovedane knjige ali pa prepovedana zbiranja lutrovcev. Vpliv reformacije je v knjigi pomemben, saj je to njeno sporočilo in njena glavna tema.

 

Glavni junaki

 

Ena pomembnejših oseb v povesti je zagotovo oglejski patriarh Franc Barbaro, plemenit, uglajen, gosposko oblečen mož v najboljših letih, ki ga prvič spoznamo, ko se odpravi na Vipavo, da bi tam opravil vizitacijo, s katero naj bi krivoverce preusmeril k pravi veri. Na videz deluje prijazen in dobrohoten, nikoli se ne razburi, je spoštljiv, vedno ohrani miren izraz. A kljub temu je njegov namen znan vsem prebivalcem Vipave in lutrovci se mu ne vdajo vedno zlahka. Patriarh je vztrajen, toda po številnih neuspehih kmalu poseže po bolj radikalnih metodah. Najostrejši je na koncu, ko ukaže, da se morajo na Vipavskem znebiti vseh lutrovcev v roku šestih tednov.

Trdno je prepričan v svoje poslanstvo in v svojo vero kot edino pravo, nima nikakršne tolerance do drugače verujočih, kar je bilo v tistih časih povsem običajno. Prepričan je v svoje cilje, ki jih na koncu tudi uresniči, z lepimi besedami ali pa s kaznijo, pri čemer do ljudi, ki jih kazen doleti, ne kaže nobene empatije, z opravljenim delom pa je nadvse zadovoljen.

 

Druga pomembnejša oseba v zgodbi je oskrbnik Jamarski, ki je zaposlen na gradu grofa Lanthierija. Lahko bi ga opisali kot nerodnega viteza, vase in v svojo čast zagledanega človeka, ki pa vendarle nima tako zelo slabih namenov, temveč le opravlja tisto, kar se od njega pričakuje. S svojim hlapcem Luko hodi lovit krivoverce in ga pogosto ni na gradu. Patriarha zelo spoštuje in se ga celo boji, vidi se, da želi s svojim lovom na krivoverce patriarhu pokazati, da je pripadnik prave vere ter da tudi on sodeluje v procesu zatiranja napačne. Čeprav ima dobre namene, se ti pogosto izneverijo zaradi njegove silne nerodnosti. Kot edinega krivoverca z lova pripelje Dolgega Janeza, ki pa se je krivi veri odrekel že pred leti.

 

Stranski junaki

 

Stranski junaki so pomembni za potek zgodbe, saj se njihove zgodbe prepletajo z zgodbami glavnih junakov. S tem, ko skozi povest spremljamo običajne ljudi, ki so živeli v tistih časih, dobimo zelo natančno sliko o takratnem življenju. Zaradi njihove prisotnosti se v povesti ves čas pojavljajo večji in manjši zapleti, ki povest popestrijo, jo naredijo bolj napeto in tudi bolj realno. Stranski junaki neposrednega vpliva na glavne junake nimajo, saj so vsi na družbeni lestvici nižje od njih, se pa lahko pri stranskih junakih zelo jasno opazi odobravanje oziroma neodobravanje ravnanja glavnih junakov.

 

Motivi in simboli

 

Motiv krivoverskega skakaštva je precej pogost pojav v Plemičevi zgodovinski povesti, saj je eden od glavnih junakov, Dolgi Janez, njihov voditelj. Prikazani so kot nenavadni in nori ljudje, ki se izdajajo za pripadnike protestantske vere. Ta naj bi bila krivoverska in bogokletna vera z vidika rimokatolikov. S prizori skakačev, ki se bičajo in skačejo po ulicah, je avtor prikazal luterane tudi kot slabe ljudi. Na bralce ta simbol močno vpliva, saj si lahko ustvarimo napačno oz. nepravo podobo o protestantih kot fanatikih.

  

Citat, ki se večkrat pojavi v povesti in se ta z njim tudi konča je »Est modus in rebus, sunt certi denique fines, quos ultra citraque nequit consistere rectum« ali »Vsaka reč ima svojo mero in sega do svojih meja; kar gre na to ali ono stran meja, ne more biti prav«. S takim sklepom se pisatelj navezuje na Kodrov demokratizem iz 19. stoletja.

 

 

Denis Poniž, Spolno življenje grofa Franja Tahija

Maribor, 1980


Književna zvrst: dramatika

Zgradba knjige: dve dejanji in epilog

 

Zgodba je postavljena v Tahijevo graščino Donja Stubica nekaj dni po zatrtju velikega kmečkega upora leta 1573, v obdobju reformacije na Slovenskem. V njej se zrcali vpliv in odnos takratnega plemstva do nižjih slojev. Avtor Denis Poniž, ki je med drugim tudi literarni zgodovinar, se še posebej zanima za obdobje reformacije, saj se navdušuje nad Primožem Trubarjem in njegovim delom.

Zgodba se prične po ravnokar okrutno zatrtem kmečkem uporu (motiv kmečkega upora je sicer zelo značilen za pisanje o srednjem veku.) Nihče ne ve kaj bi storil, Tahi pa čepi v stolpu in ne pusti nikogar blizu. Kmalu se vrne tajnik, ki je šel po denar za najemne vojake v gradu, s seboj pa pripelje Pevca in skrivnostno Tujko. Pripoveduje o grozotah, ki so jih videli in prestali: gozdovi uničeni, vasi požgane, povsod trupla in kri, ljudje, kar jih je ostalo živih, beže k Benečanom in Turkom. Ko Elizabeta, Tahijeva strežnica, sliši, da je tudi njena vas zravnana z zemljo, se ji od žalosti zblede.

Po gradu divjajo najemniški vojaki, hlapci so pijani, tajnik in poveljnik straže Hieronim Palić naklepata, kako bi se polastila najemniškega denarja in izginila iz gradu. Pri tem ju zmoti Tahi, ki hoče na svoj nasilni način urediti razmere v gradu, a ga premami tajnikovo prigovarjanje, predvsem pa lepota Tujke. Izkaže se, da je v denarno zaroto vpleten tudi Pevec, ta pa pritegne še Pisarja. Najemniki zahtevajo svojo plačo, sicer grozijo s požigom gradu. Tedaj se pojavi Tahi, poln odločnosti, in skliče uslužbence, da bi takoj začeli ukrepati; najprej je treba pobiti najemnike - grofu še na misel ne pride, da bi jim dal denar, saj ga bo potreboval za obnovo gospodarstva. Uslužbenci se uprejo, češ da zahteva nemogoče. Grdi očitki letijo z obeh strani, a nato Palić končno oznani, da sta s tajnikom prevzela oblast v gradu in da imata tudi hlapce, ki so takoj pripravljeni ubijati. Tahi jim grozi kot izdajalcem, kajti tu je le on oblast in zakon; od besa ga zadane možganska kap.

Zarotniki so v pasti, najemniki ne pustijo nikogar iz gradu. Grof, ki so mu vojaki podrejeni, je nezavesten. Tujka pove, da je čarovnica in da bo za kratek čas oživila grofa - le toliko, da pridejo iz gradu. Takoj ko ga obudi, Tahi vzpostavi red. Izkaže se, da sta najemnika cesarska zaupnika, agenta sta tudi Pevec in Tujka. Uporni uslužbenci morajo v ječo, kjer jih čaka mučenje, saj je za njimi izdana cesarska tiralica zaradi vrste prestopkov.

Med problemi, ki jih delo obravnava, je med najpomembnejšimi uničenje gospodarstva zaradi kmečkega upora. Gozdovi so podrti, polja pokrita s trupli, vasi požgane, ljudi je strah, preživeli beže v tujino, zato primanjkuje tudi delovne sile. Najemniška vojska in hlapci se napijejo in divjajo po gradu, zahtevajoč plačilo za svoj trud, a jih sprva Tahi noče plačati, zato tudi grozijo, da bodo požgali graščino. Ko Tahija zadane možganska kap, njegovi podrejeni skujejo zaroto proti njemu in nameravajo prevzeti oblast. Ko se Tahi zbudi, spravi stvari v red. Najprej ponovno prevzame nadzor, plača najemnike, izdajalce pa vrže v ječo. Večina problemov se torej razreši, sesuto gospodarstvo pa bodo morali obnavljati več deset let.

Glavni junak je grof Franjo Tahi, ki je izredno krut vladar, morilec in posiljevalec. Njegovo ljudstvo ga sovraži, bojijo se ga tudi njegovi podložniki, Hišna in Služabnik sta prepričana, da je volkodlak. Prepričan je, da se lahko uspešno vlada samo s trdo roko in nasiljem. Je skrajno nemoralen, saj mu je kot grofu dovoljeno vse in to tudi z veseljem izkorišča. Prvič se z njim seznanimo tri dni po zatrtem uporu.

Stranski junaki pomembno pripomorejo h celotni zgodbi, saj ravno oni povzročijo večino zapletov (zarota, čarovništvo…). Njihov vpliv na Tahija se razlikuje. Tajnik, ki je kot njegova desna roka, mu svetuje in mu pomaga pri odločitvah, a ga na koncu izda. Zelo velik vpliv nanj ima tudi Tujka, saj se Tahi ženskam nikoli ni mogel upreti in poslušno izpolnjuje njene prošnje.

,,Misliš, da sem te postavil na čelo svojih hlapcev, da mi boš sral o svoji preplašenosti? Da boš javkal, kako je vse zafurano? Za red, slišiš, za red bodo letele glave!''

Drama se zaključi z epilogom. Tahi narekuje poročilo o zatrtju zarotniške skupine, nato ukaže privesti iz ječe Pisarja; podaril mu bo življenje in nagrado, če bo pričal, da je grof oživel po božji milosti, ne po hudem duhu (čaranju). Pisar s posmehom odkloni. Prestraši ga s trditvijo, da je grofu satanska duša izhlapela, da ima zdaj tujo dušo, Elizabetino, ki je tanka ko pajčevina: zmeraj bolj se bo izgubljal v nič, izgubil bo glas, dušo, vid... Tahi ga ukaže odpeljati nazaj v ječo, sam pa s slepimi očmi strmi skozi okno in si dopoveduje: Tahi je zgodovina, njegovi nasprotniki nič.

Drama nudi jasen vpogled v življenjske razmere v tistih časih, pa tudi takratne odnose med ljudmi, ki so bili kdaj precej nečloveški.. Kmečki upori so bili takrat pogosti, a večinoma neuspešni. Sledila je huda beda, zastoj v razvoju, lakota, ljudje so bili zbegani in prestrašeni. To, kar se nam danes zdi izredno sporno, je bilo tedaj nekaj povsem običajnega.

 

 

Ivan Tavčar, Vita Vitae Meae in Grajski Pisar

Ljubljana, 1883 (Vita Vitae Meae) in 1889 (Grajski pisar)
 

Književna zvrst: epika
Književna vrsta: povest

 

Povesti Vita Vitae Meae in Grajski pisar, ki ju uvrščamo pod epiko, sta deli slovenskega pisatelja Ivana Tavčarja. Delo Vita Vitae Meae je izšlo leta 1883 v Ljubljani, Grajski pisar pa leta 1889 v Ljubljanskem zvonu.

 

Pisatelj, politik, odvetnik, časnikar in ljubljanski župan Ivan Tavčar se je rodil 28. avgusta leta 1851 v Poljanah nad Škofjo Loko, umrl pa je 19. februarja leta 1923 v Ljubljani. Politično kariero je začel v kranjskem deželnem zboru, kjer je skupaj s političnim sopotnikom Ivanom Hribarjem sestavljal jedro radikalne skupine liberalnega tabora. Že v mladih letih je začel s pesnikovanjem, potem pa je nadaljeval s prozo. Pogosto je pri njem prihajalo do idealizacije slovenskega kmetstva in povzdigovanja neoskrunjene narave, kar lahko opazimo tudi v obravnavanih povestih. Najbolj znan je po delih Cvetje v jeseni ter Visoška kronika.

 

Vita Vitae Meae

 

Povest Vita Vitae Meae se odvija v na videz idiličnem okolju Poljanske doline, literarni čas pa je obdobje reformacije, torej 16. stoletje. Podrobneje je začetek zgodbe postavljen v leto 1587. Govori o nasprotjih med katoliki in protestanti, ki so jih vodili nauki Martina Lutra. Martin Luter, začetnik reformacije, si je prizadeval za preureditev rimskokatoliške Cerkve. Ker so bile njegove reforme za Cerkev nesprejemljive, se je oblikovala nova cerkvena organizacija, Evangeličanska cerkev. V zgodbi lahko spremljamo več obračunov med pripadniki katoliške in luteranske cerkve. Glavni junak Carolus Cosemus, sin plemenitaša, je katolik in je pripravljen žrtvovati življenje za svojo vero. Kot bodoči steber svete cerkve v pokrajinah okoli Poljan ga prvič omeni škof Joannes. Carolus je škofov varovanec, ki naj bi preprečeval nadaljnje širjenje krive vere. Njegov starejši brat Jurij Cosemus pa je zatajil katoliško vero in pristopil med učence Primoža Trubarja ter se s tem priključil luteranski cerkvi. Jurij se vrne iz Nemčije, da bi pridigal v poljanski cerkvi, vendar za to izve njegov brat Carolus šele proti koncu povesti. Glavnega junaka Carolusa Cosemusa doleti nesrečen konec; zaradi predanosti katoliški veri si vzame življenje, saj ne prenese misli, da bi lahko bil sin luteranske matere. V to neresnico ga na koncu povesti prepriča luteran Čude.

 

Glavni zaplet zgodbe je srečanje bratov Cosemus, ki ne vesta drug za drugega. Carolus prepozna svojega krivoverskega brata, vendar ga je pripravljen brez pomisleka v imenu vere zabosti s svojim mečem. Vrh zgodbe je hkrati njen razplet. Na begu pred hudim deževjem in poplavami se tako protestanti kot katoliki zatečejo pod isto streho. Poplava zajame celotno mežnarijo, na strehi pa ostanejo le Carolus Cosemus, Čude ter njegova hči. Carolus prepriča svojega sovražnika, da mu je njegova hčerka pomagala, ko je bil bolan, ter da je prenesel nanjo svojo katoliško vero. Kot odgovor na to se luteran Čude zlaže Carolusu, da naj bi bila njegova mati v resnici luteranka. Carolus tega ne more prenesti, zato se vrže v deročo reko in umre.

 

Predanost katoliški veri vzbudi v glavnem junaku Carolusu Cosemusu željo po nemoralnih dejanjih. V Juriju Cosemusu ne vidi svojega brata, temveč primarno heretika. Jurij je kot pripadnik luteranske cerkve njegov sovražnik, zato ga je pripravljen ubiti.

Zgodba prvenstveno prikazuje pretirano predanost veri. Vera je v tem času označevala posameznika. Medtem ko se verska gorečnost Carolusa Cosemusa kaže v tem, da zaradi vere zataji lastnega brata in ga je pripravljen ubiti, pa je Jurijeva predanost luteranski veri med drugim prikazana v pripetljaju, ko se z deročo reko bori za svoje življenje. Potem ko so ga pripadniki katoliške vere pahnili v reko, je želel rešiti Biblijo, pa čeprav za ceno lastnega življenja.

Konec nakazuje razpad moralnih vrednot posameznika kot posledico pretirane predanosti veri.

 

Grajski pisar

 

Povest Grajski pisar je razdeljena na 6 poglavij, vsako poglavje uvaja prvoosebni pripovedovalec, tj. grajski pisar Jošt Tolmajnar. Zgodba je postavljena v Poljansko dolino, omenjena sta kraja Visoko in Dobje. Čisto na začetku je navedeno tudi leto dogajanja: »Anno Domini MDLXXXV. V imenu Boga Očeta, Sina in svetega Duha!... «, kot je zapisal Jošt Tolmajnar. Leto 1558 spada v obdobje tridentinskega koncila (1545–1563) in protireformacije, ko so preurejali Rimskokatoliško cerkev. Katoliška stran je vneto preganjala protestante in vse ostale »krivoverce«; zelo pogosto so zažigali protestantske knjige. S tridentinskim koncilom so sicer določili, da je papež nezmotljiv in uvedli matične knjige, obenem pa so prepovedali prodajo odpustkov in cerkvenih služb. Tako je vsaka stran nekaj pridobila. Udeleženci koncila so želeli sistematično urediti novonastalo situacijo znotraj rimskokatoliške cerkve, njihovi sklepi pa so določili strategijo cerkvene zgodovine za naprej.

Povest Grajski pisar nazorno prikazuje takratne razmere na Slovenskem, kjer je reformacija dodobra spremenila slovensko družbo in jo razcepila. Razkol med reformatorji in katoliki, kot ga opisuje Tavčar v svoji povesti, pa je še dolgo potem zaznamoval zlasti slovensko podeželje.

 

V ospredju dogajanja sta dva nepremostljiva vidika. Prvi je verski vidik, ki ne dopušča, da bi se pripadniki različnih ver družili med sabo, kaj šele poročali, in zato je bila kakršnakoli potencialna zveza med katoliki in luterani že vnaprej obsojena na propad. Drugi vidik je družbeno statusni, ki je onemogočal prehode iz enega družbenega sloja v drugega. Tako je glavni književni lik Jošt Tolmajnar neuspešen v ljubezni do luteranke Franice, čeprav mu je njen oče sprva odobril ženitev. Razplet dogodkov njuno zvezo dokončno onemogoči, saj je sovraštvo Franice zaradi vere preveliko, Jošt pa se medtem zagleda v Agatho. Za Jošta je še bolj usodna zavrnitev luteranke Agathe – njegov družbeni status mu ne dovoljuje nikakršne zveze z grofovsko družino.

 

Pri glavnem junaku lahko zasledimo široko toleranco glede vere in sprejemanja drugačnosti. Njegova percepcija drugih je primer človeka, ki ne glede na vero ali status kaže plemenitost in obenem pripravljenost za spremembe, ki jih je obravnaval tridentinski koncil. Tak pogled na življenje in predanost veri v Joštu povzročita notranje boje. Moralno gledano je Jošt, čeprav vpet v »Božji načrt«, moderen človek. Vera mu sicer pomeni veliko, vendar postavlja nekatere etične vrednote nad njo. Ko si izbere Agato, misleč da je luteranska služabnica grofice Suzane, ga njen domnevni nižji status ne moti. Pri drugih literarnih likih, v tem primeru pri grofu Herbertu, pa je družbeni položaj bistven. Nepremostljivost prepada med ljudmi visokega rodu in preprostimi ljudmi se pokaže na koncu dogajanja, ko Jošt izve, da je Agata plemenitega rodu in mu grof Herbert pove: »Konec naj je temu prikrivanju, gospod pisar! Ostanite v mejah rojstva svojega. To pa je moja sestra!«. Šokantnost te novice in spoznanja je tako velika, da Jošt pade v brezno in umre. Čeprav so v formalnem smislu grof Herbert, Agata in grofica Suzana visokega, tj. plemenitega rodu, je Jošt Tolmajnar z Visokega v Poljanski dolini v etičnem smislu veliko bolj plemenit človek.

 

 

 

Stranski junaki so bistveni za razumevanje takratnih protireformacijskih razmer na slovenskem podeželju. Jošt Tolmajnar je povezovalni element med književnimi liki, vendar pa ima do vsakega od njih poseben odnos; medtem ko ga na nekatere vežeta lojalnost in pripadnost (Joštov gospod vitez Hohenburg), čuti do drugih ljubezen (Agata, Franica) ali spoštovanje (grof Herbert, grofica Suzana). Mnogi vplivajo tudi na Joštovo ravnanje, grofova beseda celo povzroči njegovo smrt.

 

Motiv neizpolnjene ljubezni zaradi družbenega sloja se pojavlja tudi v drugih Tavčarjevih delih, prav tako motiv pogubne ljubezni – rešitev za neizpolnjeno ljubezen je smrt glavnega književnega lika in zgodovinska tematika, ki govori o nasprotjih med katoliki in protestanti.

Omemba obstoječih krajev, resničnih zgodovinskih oseb in dogodkov deluje kot neke vrste literarni trik, ki povzroči, da si bralec tudi vse ostalo, kar je avtorjeva fikcija, zamišlja kot resnično. Več kot je »resničnostnih signalov«, večja je verjetnost, da so se dogodki zgodili tako, kot so zapisani.

 

Pisatelj Ivan Tavčar je v svojih delih Vita Vitae Meae in Grajski Pisar tematiziral obdobje reformacije in protireformacije na slovenskem etničnem ozemlju. Dogajanje v obeh povestih je postavljeno v Poljansko dolino – Tavčarjev rojstni kraj in okolje, na katerega je bil močno navezan. Čeprav je literarni čas postavljen 300 let v preteklost, se zdi, da je Tavčarju uspelo prikazati takratne razmere. Literarne osebe obeh povesti so stigmatizirane z vero po eni in z družbenim položajem po drugi strani. Prevelika vdanost veri onemogoča optimističen razplet, saj posega v osnovno moralno načelo: »Ne ubijaj!« (Vita Vitae Meae), pripravljenost junaka, da sprejema drugačnost in postavi Človeka pred vero, pa je za tisti čas naivna, saj je srečen razplet odvisen tudi od drugih akterjev.

 

 

 

 

 

Fulvio Tomizza, Zlo pride s severa

Ljubljana, 2015

(Leto izida izvirnika: 1984)

 

Književna zvrst: epika
Književna vrsta: zgodovinski roman

 

Zgodovinski epski roman Zlo pride s severa je izšel leta 1984 izpod rok priznanega istrskega pisatelja Fulvia Tomizza, v slovenščino pa je bil pri založbi Beletrina preveden šele leta 2015. Deljen je na pisateljev predgovor, ki bi se mu lahko reklo uprizoritev lastne mladosti in njegovega čisto prvega zanimanja za Petra Pavla Vergerija, nato na kronološko pisana poglavja, na koncu pa lahko preberemo še primerjavo avtorja in Vergerija, ki jo je napisal Milan Rakovac.

 

Fulvio Tomizza pripoveduje o življenju koprskega škofa Petra Pavla Vergerija mlajšega, ki je živel v 16. stoletju. Rodil se je v Kopru, nato je opravljal delo advokata v Veroni, Padovi in v Benetkah, potem je pa služil na Dunaju na dvoru kot nuncij. Med naracijo navaja in celo citira vire, iz katerih črpa podatke o škofu Vergeriju. Dogajalni prostor se nato precej spreminja, saj se je škof Vergerij primoran zaradi izgnanstva stalno seliti iz Kopra po jadranskih in alpskih krajih.

 

Glavni problemi v delu Zlo pride s severa so seveda realni in življenjski, saj temeljijo na zagatah, s katerimi se sooča Vergerij v svojem življenju. Prisoten je tako problem izgnanstva in brezdomstva kot tudi drugi problemi, povezani z reformacijo in protireformacijo. Eden ključnih je Vergerijev začetni dvom, ali naj se odpove svoji ,,novi veri'', kot on imenuje protestantizem, in nadaljuje udobnejše, lažje življenje, ali pa naj sledi svojim načelom in prepričanjem ter s tem postane begunec. Ta problem reši, ko v Padovi spremlja zadnje dneve Francesca Spiera, ki ga sam imenuje ,,odpadnik protestantizma''. Takrat se protestantizmu odpove in preide nazaj na katoliško vero, vendar ga kmalu začno preganjati grehi iz preteklosti, ki si jih ne more odpustiti. Vergerij noče končati tako kot Spiera in se tako dokončno odloči, da se ne bo odpovedal svojim nazorom in se s tem obsodi na izgnanstvo.

 

Naslednji izmed problemov, ki mu sekajo življenje, je seveda največji problem tistega časa – reformacija. To, da se tako kot mnogi drugi ni strinjal s tokom norih idej, prihajajočih iz sedeža katoličanstva, je prišlo šele pozneje. V njegovem življenju je zapaziti mnogo iger usode, ki so naravnost kontradiktorne. Sprva je bil Vergerij, še preden je bil imenovan za koprskega škofa, popolnoma katoliško usmerjen. On je bil tisti, ki se je kot nuncij na Habsburškem dvoru boril proti luterancem in njihovim idejam ter zadajal neizprosne ukrepe proti njim. Potem ko je bil povišan v škofa koprske škofije, se je tam še naprej ukvarjal z raznimi tako imenovanimi izdajami in z narobe mislečimi pridigarji v svoji škofiji. Vendar se je lahko že ob njegovem vzponu slutilo, da bo prišlo do križanj vplivnih mnenj, ki protestantizmu zadajo hud udarec. V trenutku, ko Vergerij postane škof, mu zmanjšajo plačo, ki bi mu morala pripadati, za kar petinsedemdeset odstotkov in jo namenijo njegovemu nekdanjemu slugi. Tako je ponižan ter tako reven, da si ne more privoščiti skoraj ničesar. Vendar si, ker ni bil vzgojen tako, da bi si dovolil biti ovca in je bil od nekdaj glasen, pridobi poleg zaveznikov tudi mnogo sovražnikov. Slednji so bili krivi za njegov slab glas in ga že od samega začetka silili plačevati neutemeljen dolg. Po tem dolgem poniževanju in dokaj brezplodnem urejanju škofije in svojega nezavidljivega položaja, se je nekako »zatekel« v družbo, ki jo je prežemalo novo religiozno občutje. Tam se je navdajal drugačnih nazorov, nazorov, ki so jim takrat rekli pravo iskanje vere. Seveda gre za luteranstvo, ki pravi, da zadošča popolna, brezpogojna vera, ki jo spremlja odločna volja po zgledovanju po Kristusu. Da je že določeno, kdo bo odrešen in kdo ne, vendar, če ta deluje v skladu z navedenimi okviri, doseže položaj tistih, ki si zaslužijo odrešenje. Vprašanje je, če bi se ta nova smer pojavila v taki burnosti, še posebej pri ljudeh, ki so širili katoliško vero, če ne bi prišlo do krive prodaje odpustkov. Moramo se spomniti, da je to tudi čas renesanse in humanizma, čas v katerem narašča število izobražencev. Z novim prepričanjem, ki je bolj smiselno, se človek v zameno za novo verovanje osvobodi vsakršne hierarhije in dogme, ki ju ni uveljavil Bog, temveč Cerkev. Avtor meni, da je bilo Vergeriju namenjeno spoznati ta idejni tok in krog ljudi, ki ga je povsem spremenil. Odloči se, da ga tak način življenja v Kopru ne bo več zadovoljil, saj bi si ga lahko privoščil tudi z manj truda. Vendar, če pomislimo na drugačen način, sklepajoč po materialni ravni, mu njegov krog evangeličanskih znancev ni mogel ponuditi ničesar več. Torej, kaj ga v resnici prepriča, da se odloči postaviti v bran takratnemu krivoverstvu in vrednotam, s katerimi je bil vzgojen? Njihovo izpovedovanje vere ter življenjski slog, ki jih oblikuje in razločuje.

Glavni junak je škof Peter Pavel Vergerij mlajši, čigar življenje in delovanje avtor opisuje skozi delo. Prvič ga spoznamo že na samem začetku zgodbe. Rodil se je v dokaj premožni družini v današnjem Kopru ali takratni Capodistriji. Od tam lahko spremljamo potek življenj njegove celotne, zelo pobožne in učene družine. Izšolan za diplomata je začel svojo dokaj uspešno kariero v Benetkah in okoliških mestih, kjer si je pridobil ugleden položaj in celo privilegij biti zaupnik samega doža. Tam se je tudi poročil, a mu je žena kar kmalu umrla. Strt od vsega je bil nekaj časa zgubljen, vendar je, ko se je spravil k sebi, začel opravljati delo nuncija oz. papeškega odposlanca na Habsburškem dvoru. Nato je postal s pomočjo Petra Bonoma, škofa tržaške škofije, škof koprske škofije. Kasneje je bil preganjan zaradi širjenja Lutrovih idej po Istri.

 

Avtor Vergerija predstavi kot preudarnega, poštenega učenjaka, ki je željan cerkvene revolucije in sprememb v skladu z reformacijo. Skozi roman se lahko spremljamo, kako škof iz trmoglave osebe postane ne tako bojazljiva, temveč preudarna oseba, ki se zaradi vpliva nove vere, ki mu vlije zaupanje vase, končno odloči, da bo trdno stal za svojimi stališči. Po dokončni odločitvi trdno verjame v svoja prepričanja in jih upošteva na vsakem koraku, četudi to pomeni, da bo njegovo življenje zaradi tega težje. Sledi idejam reformacije: verjame na primer, da bi morala biti Biblija prevedena v vse jezike, da bi, tako kot je Jezus v hebrejščini, svojem materinem jeziku, tudi vsi ostali Kristijani lahko brali Sveto pismo v svojem jeziku. Vergerij se na koncu javno odpove katolištvu in postane mu vseeno za vse, ni mu več mar za nasprotnike in sovražnike, četudi so to tudi njegovi najbližji (njegov nečak ga izda Grisoniju, njegovemu največjemu nasprotniku), ter umre z dostojanstvom.

 

Vergerij se v svojem življenju kaže kot dokaj moralna in zelo poštena oseba. Ni privoščljiv, in se,  neznačilno za tiste čase, nikoli ne povzpe na visok položaj s prevaro. Vse kar doseže, doseže z lastnim trudom. Nemoralnost bi mu lahko pripisali le v primerih, ko v spisih izrazi svoje misli glede ljudi, ki nasprotujejo protestantizmu in novostim v cerkvi. Takrat deluje hipokritsko, saj nasprotnike »nove vere« obravnava enako kot oni njega, torej ponižujoče.

 

Fulvio Tomizza dosledno pripoveduje o Vergerijevem življenju, saj podatke o njem črpa iz virov, ki so neposredno delo samega škofa ali ljudi, ki so živeli in delovali okoli njega. Njegova literarna podoba se sklada z že prej znanimi biografskimi dejstvi, a jih avtor poglobi in razširi. Velik poudarek daje na njegovo osebnost in notranje razmišljanje.

 

Stranski junaki so vključeni na stvaren način, saj so vsi resnične osebe, Vergerijevi sodobniki, ki so nanj vplivali. H knjigi kot celoti prispevajo tako, da pojasnjujejo Vergerijeve odločitve in mišljenja. Tako avtor opisuje dobršen del njegovega življenja, kamor skozi čas vstopijo in izstopijo številne (tudi) znane, zgodovinske osebe. Največji vpliv v Vergerijevem življenju imajo inkvizitorji, delujoči v Istri, kot npr. Della Casa, Grisoni in drugi, ki so zaslužni za njegovo izgnanstvo iz Kopra in iz nekaterih drugih področij. S Tomizzejevim citiranjem Vergerija in pripovedovanjem o škofovih stiskah in travmah zaradi izgnanstva ter Vergerijevem občudovanju in navdušenju nad reformacijo, si bralec ustvari zelo jasno sliko o koprskem škofu in z njim na trenutke tudi sočustvuje.

 

 

Avtor Fulvio Tomizza je bil istrski Italijan premožnega sloja, zelo navdušen nad zgodovino domačih krajev. Prav v škofu Vergeriju je našel svojo referenčno točko. Tomizza se je, tako kot Vergerij, odpovedal katoliški veri in prevzel protestantske ideje. Tako kot sta v Istri 16. stoletja trčila katolištvo in protestantizem, pobožno in posvetno, sta se v istih krajih v drugi polovici 20. stoletja soočili Italija in Jugoslavija, torej komunizem in kapitalizem. Obakrat je šlo za nastajanje novega iz starega. Tomizza se je tako zelo hitro vživel v to zgodovinsko osebnost. O njem je iskal in  prebiral vire iz arhivov po celotni Evropi in je z vedno več podatki o njem odkril, da je bil Peter Pavel Vergerij v resnici eden najpomembnejših ljudi svojega časa, kar je Tomizzo samo še bolj navdušilo za pisanje o njem.

V številnih delih pripovedi avtor prikaže, kako so inkvizitorji preganjali protestante. Nuncij Della Casa inkvizitorju Bargesu ukaže, naj naredi preiskavo o Vergerijevem delovanju v Padovi. Barges z zasliševanjem Vergerijevih znancev in prijateljev dobi podatke o škofu in s slednjimi utemelji svojo odločitev o pregnanstvu.

Roman opisuje družbo v času reformacije in protireformacije, prikaže pa tudi, kako so ljudje tedaj ravnali s protestanti. Vergerija so celo življenje preganjali in večinoma zaničevali zaradi širjenja idej reformacije, na različnih delih so opisani posamični, tudi fizični napadi nanj.

Pisatelj večkrat zelo nazorno izrazi Vergerijeva prepričanja, na primer njegovo prepričanje o jeziku v cerkvenih zadevah (“…bi bilo treba mašo in druga božja opravila govoriti v domačem jeziku in da bi bilo treba narediti toliko prevodov, kolikor je različnih domačih govorov”).

 

Tomizza skrbno naslika zanimivo življenje škofa Petra Pavla Vergerija, zagovornika luteranskih idej, ki postane eden glavnih voditeljev reformnega gibanja na območju Istre in Alp. Z natančnim popisom Vergerijeve zgodbe bralec dobi boljši vpogled v zgodovinsko obdobje, za katerega pogosto zmotno mislimo, da ni tako pestro kot je bilo, oziroma, da je bila takratna družba preprostejša kot sedaj. Z branjem romana spoznamo, da je bilo življenje že takrat zelo kompleksno in da je bilo dogajanje v družbi močno razburkano. Z dejstvi, ki jih Tomizza našteva, bralec pridobi novo znanje o zgodovini.

 

Osebno mnenje/kritika
 

Roman je sicer napisan v slogu, v katerem opisi, besede in stavki kar letijo vsepovprek in jih je zahtevno spraviti skupaj, da imajo smisel. Avtor je kakor otrok, ki je vznesen nad vsem, na kar naleti, v romanu je to kar sam Vergerij. Da spraviš skupaj 565 strani dolgo pripoved o človeku, ki je živel skoraj polovico tisočletja pred njim, je res pohvale vredno. Vendar, če razmišljaš, ali je res logično, da pripovedi o delovanju pomembne osebe, ki je pustila tako velik pečat človeštvu dodaš tako obilico skoraj nesmiselnih podatkov, kot na primer usoda neke poljubne stranske, ki največkrat sploh nima nikakršne zveze s tematiko in z glavnim junakom ali kakšen podroben opis kuhane jedi ali samo namiznega prta, ki je seveda lahko samo izmišljen? Čudno se mi zdi, da je pisatelj, ki je sam prebrskal vsako knjižnico Evrope, ki bi lahko skrivala, pa čeprav samo za drobtinico Vergerijevega življenjskega popotovanja, vključil v roman toliko napol brezveznih, verjetno izmišljenih podatkov, ki služijo samo še k večji zmedi. Če je želel poiskati in doumeti res natančen potek škofovega življenja ter ga podrobno opisati, le zakaj bi se potlej mučil z izmišljevanjem podatkov, ki nas ne le ne zanimajo, temveč kar dolgočasijo?

Po drugi strani pa je roman kot celota na nek način tudi vrhunsko, svojevrstno delo. Na svoj način je trdi oreh za vsakega bralca, ki bi ga branje zanimalo, kajti težak slog in oddaljena tematika zanimanje kaj hitro spodvržeta. Ne preseneča pa podatek, da je prevajalka porabila za prevajanje kar leto in pol ter da v tem času ob prevajanju ni uživala.

Ilka Vašte, Gričarji: Zgodovinski roman

Novo Mesto, 1956

Književna zvrst: epika
Književna vrsta: zgodovinski roman
Zgradba knjige: delitev na dva dela (porast in propad) in na dvajset poglavij.

Dogajalni čas: čas reformacije in protireformacije na slovenskem, natančneje od leta 1538                                                                 do leta 1617.
Dogajalni kraj: slovenski prostor, pretežno Novo mesto in okolica.

Glavni problem romana je razširjanje protestantske (luteranske) vere v Slovenskem prostoru in odgovor katoliške vere. Protestantska vera v času, v katerega je delo postavljeno, pridobivala vse več podpornikov, zato je prihajalo do trenj med tako imenovanimi luterani in papisti. Vse več pa je bilo tudi tiska in tihotapljenja prepovedanih protestantskih knjig.

Poleg glavnega problema se v romanu pojavi še nekaj večjih in manjših problemov. Mednje spada  zdravstvena problematika 16. stoletja – v tem obdobju ogromno ljudi umre za kugo; med njimi sta na koncu romana tudi Jakob in Urška. Opazimo tudi nesposobnost zdravljenja duševno bolnih (med slednje bi uvrstili Marta). Vojna s Turki je prav tako igrala pomembno vlogo, strah pred njimi je navzoč skozi celotno delo, prav oni pa so bili krivci za mnoge požige mest; med drugimi smo v delu priča tudi dvema požaroma v Novem mestu. Katoliška cerkev je imela tudi med obdobjem reformacije ogromno moč. Strah se je vil med protestanti, saj so nekatere družine morale čez noč zapustiti svoje domove ali pa bi bile zaprte v ječe, na koncu celo umorjene.

Poleg tega delo obravnava problem položaja kmetov in meščanstva v fevdalni družbeni ureditvi in prehajanje iz nižjega v višji stan. Kakor je za fevdalni sistem značilno, so morali kmetje plačevati ogromne dajatve  - ne le cerkvi, temveč tudi državi. Seveda jim to ni bilo po godu, kar pa je vodilo v kmečke upore, ki so v romanu večkrat opisani.

Večina teh problemov se v romanu ne razreši, na primer zdravstvena problematika 16. stoletja. Prebivalci Novega mesta sicer zaradi strogih higienskih ukrepov nehajo umirati za kugo, vendar problematika še zdaleč ni rešena. Problem upiranja kmetov je plemstvo rešilo z zatiranjem uporov in kaznovanjem upornikov. Katoliška cerkev se je problem protestantizma rešila s požiganjem knjig in na koncu tudi s prisilnim spreobračanjem ljudi. Dali so jim namreč možnost podpiranja katoliške vere ali pa izselitev iz države.

Glavne junake v romanu predstavlja družina Gričar. Sprva smo seznanjeni z dvema članoma družine, z bratom in sestro Jakobom oziroma Jakom ter Urško Gričar. Že od začetka smo seznanjeni z njunim osebnostma, ki ostaneta skoraj da nespremenjeni do konca. Jakob Gričar je vztrajen, skop, pameten, delaven in ambiciozen. Vse to ga vodi do uresničitve njegovih želja - iz kmeta namreč hoče postati meščan, kar mu tudi uspe. Kasneje se ob pomoči Ane Gričar razvije tudi njegova sočutna in ljubeča plat.

Urška Gričar nam je že v začetku predstavljena kot prijazno in delovno dekle. Izgubila je oba starša, zato se je morala že kaj kmalu naučiti upravljati kmetijo in poskrbeti sama zase. Tudi skozi leta teh dveh lastnosti ne izgubi, kasneje pa jo vidimo tudi v vlogi ljubeče matere, ki z vsem srcem pogreša svojega izgubljenega sina.

Kasneje se družini Gričar postopoma pridružijo novi člani. Ena izmed prvih je pametna in spretna Ana Žagar, poročena Gričar, ki postane Jakobova žena. Poleg tega je Ana tudi izjemno prijazna, ljubeča in skrbna. Slednje se jasno kaže v njenem odnosu do otrok, še posebej Marta.

Adam Gričar je prvorojeni sin Jakoba in Ane. Že na začetku je prikazan kot razvajen otrok, ki zaradi vpliva svojih staršev ne zna ceniti dela in denarja. Je snobovski in ekstremno aroganten, zanima pa ga le ugled, ki se mu ne bi odpovedal niti za ceno svojega nezakonskega sina.

Mart Gričar je dve leti mlajši brat Adama Gričarja. Že kot otrok je bil poseben, saj je s težavo shodil in še pri štirih letih ni znal govoriti. Kmalu je ugotovljeno, da Martovi možgani ne bodo nikoli presegli stopnje razvitosti triletnega otroka. Je vselej nasmejan in izmed vseh ljudi ima vidno najrajši svojo mamo in brezdomca Kornederja. Rad zahaja po gozdovih in uživa v naravi, prav tako pa je rečeno tudi, da ima izjemen občutek za orientacijo.

Marija Gričar je Adamova žena, ki jo je zanj izbral njegov oče, Jakob. Sprva je glede tega Adam nonšalanten, nato pa jo le vzljubi. Velja za izjemno lepo in iznajdljivo žensko. Je tudi zelo delovna, spretna in trmasta.

Dorče Gričar, kakor je poimenovan po rojstvu, ko ga prvič spoznamo, je sin Urške Gričar, ki ji ga nato pri Dorčijevih dvanajstih letih vzame njegov oče, stiški opat Volbenk Neff. Urška in Dorči se ponovno srečata šele po tridesetih letih. Takrat se Dorči predstavlja pod imenom Polydor de Montagnana. Sprva se pretvarja, da svoje matere ni prepoznal, čeprav se oba dobro zavedata identitete drug drugega. Velja za zelo arogantnega, nesramnega, brezbrižnega in snobovskega. Prav tako pa je edini izmed družine Gričar, ki ni bil protestantske vere.

Jakob je kot en izmed glavnih junakov med najbolj moralno spornimi. Vodi ga denar, zaradi česar se ponavadi ne ozira na krivice, ki jih povzroča. Med drugim proda svojo sestro stiškemu opatu za goldinar. Zaradi izjemne želje po denarju krši številne zakone in zavestno manipulira z okolico in včasih tudi s svojo družino. Podoben mu je Adam, ki sicer nima ogromne sle po denarju, saj ga ima še preveč, vendar sta mu najpomembnejša prestiž in ugled. Za njiju bi storil vse, tudi zapustil lastnega otroka. Najbolj moralno sporen pa je Dorče oziroma Polydor de Montagnana. Velja za pravičnega in zglednega kristjana, ki prodaja svojo vero, medtem pa ima sam pet nezakonskih otrok in se je že v mladih letih želel pri Trubarju spreobrniti v protestanta, da bi se lahko poročil. Vse, kar počne, počne zavoljo sebe in svojega ugleda, za katerega pazljivo skrbi, pa čeprav se vidi, da mu nihče več ne verjame. Zavoljo svoje plemenitosti zanika tudi svojo lastno mater in se ob njeni smrti ne udeleži niti njenega pogreba. 

V romanu se pojavi kar nekaj znanih reformatorjev, med njimi Primož Trubar, Adam Bohorič, Tomaž Hren in Jurij Dalmatin. Njihovo delovanje je prikazano kronološko korektno, prav tako so navedena njihova resnična dela. Skozi celotno delo so predstavljeni, predvsem Primož Trubar, kot stranski junaki. Opisuje pa se tudi njihova pot in razmišljanje.

Stranski junaki so pomemben del vsake zgodbe. V obravnavanem delu vidno vplivajo na zaplete (Ženy, opat Neffe…) in razplete dogodkov (Janže, Trubar). S svojo vlogo v knjigi prikažejo še svojo plat življenja in tako lahko opazujemo življenje v tistem času z večih zornih kotov. Ponujen nam je vpogled v življenje meščanov, kmetov, reformatorjev, protireformatorjev…

Vpliv reformacije je prisoten skozi celotno literarno delo, saj je ena izmed glavnih problematik v romanu prav širjenje in vpliv protestantske vere ter njenih posledic. Omenjeni so znani tuji reformatorji, na primer Martin Luter, ter njihov vpliv. Slovenski reformatorji, na primer Primož Trubar, so aktivno vključeni v dogajanje, slednji tudi poroči Ano in Jakoba, sam Jakob pa mu pomaga pobegniti. Omenjen je tudi Tomaž Hren, ki s protireformacijsko komisijo pride v Novo mesto zasliševat in spreobračat ljudi.

 

 

Izčrpna obnova

Zgodba se začne s tlačanoma, bratom in sestro Jakobom in Urško Gričar. Oba imata za svojo prihodnost velike in številne načine, kako se bosta rešila tlake. Jakob, ki potuje po svetu in krošnjari, se vrne domov, kjer sporoči Urški, da je bila premeščena v Stiški samostan, kjer bo po 10 letih odslužila svojo tlako in postala svobodna. Urška ne ve, da je bil prav Jaka tisti, ki jo je prodal Stiški opatiji in to le za en goldinar, česar se tudi kasneje v življenju pogosto spomni in obžaluje. Nekaj mesecev pozneje se Jakob vrne v proštijo, kjer s svojo zvitostjo odkupi svojo tlako in zemljo ter tako postane svoboden. Vseeno pa še vedno potuje s karavanami v imenu opata, Urška pa se med tem ‘poroči’ z opatom Neffom in rodi sina Dorčka. Na eni izmed karavan se Jakob odpravi tudi preko Ljubljane, kjer spozna Ano Žagar. Že takrat se dobro ujameta in spoprijateljita. Nedolgo zatem gre njegova karavana mimo Novega Mesta, kjer izve in nato tudi vidi, da je skoraj celo mesto pogorelo. V tem Jakob takoj vidi priložnost, da kupi poceni ozemlje in odpre trgovino. S pomočjo Jörga Pimperla obnovi hišo, njega pa kasneje pošlje na svoje posestvo na Griču. S tem postane meščan, ostane mu le še en pogoj, da dobi posestva v roke, in sicer poroka. Za to se mu zdi najboljša izbira Ana Žagar. Ko gre kmalu zatem ponovno v Ljubljano, Ana in njen oče poroko tudi sprejmeta. Dva meseca pozneje se poročita in začneta svoje življenje v Novem mestu. Dve leti kasneje Ana povije prvega otroka Adama, čez dve še drugega sina, Marta. Kar kmalu začnejo pri Martu opažati nenavadne stvari. Deček je očitno manj napreden kot ostali njegove starosti in hitro postane jasno, da je zaostal. Ko Ana končno tudi sama ugotovi, da se Martovo stanje ne bo izboljšalo, jo to tako razžalosti, da ji zlomi srce. Čez nekaj let, ko je otrokoma osem in šest let, ponovno spremljamo družinsko življenje in opazimo, da je Adam postal razvajen in ošaben, medtem ko je Mart ostal pravzaprav enak. V tistem času je Jakob predlagan za sodnika, kar je najvišji položaj v mestu, na ta položaj pa je nato tudi izvoljen. Adam tedaj  prvič vidi in se nato tudi spoprijatelji z krojačevo hčerko Ženy. Čez nekaj let se vrne nazaj domov, ne da bi zaključil svoje šolanje. Jakobov uspeh čez leta rase in prekosi vsakega veleposestnika v okolici. Vendar pa Jakob kmalu ugotovi, da se je Adam preveč spoprijatelji z Ženy, ki je tudi zanosila. Adamu je postavljen ultimat, naj zapusti Ženy in otroka, ki bosta odšla iz Novega mesta na Grič, kjer bosta živela na enem izmed Jakobovih posestev, ali pa se z njo poroči in ostane brez vsega denarja. Adam svojega denarja ne želi izgubiti in zato zapusti Ženy. Zgodba zopet preskoči nekaj let. Anino zdravstveno stanje se v tem času poslabša, saj v Novem mestu še nimajo zdravnika. Zaradi njene bolezni se tudi Adam zavzame za trgovino in prevzame njene posle. Sedaj tudi prvič slišimo o prvih kmečkih uporih, ki so se razmahnili po vsej Evropi, sedaj pa so prišli tudi v Slovenijo. Leta 1576 zopet pride dan strahu. Novo mesto je v plamenih in vse hiše, delavnice, skladišča in hlevi gorijo. Z njimi gori tudi hiša Gričarjevih. Na njihovo srečo zgrajeno obzidje zdržalo in večina pridelka je bila ohranjena. Vendar je Jakob Gričar zaradi upada trgovine ob selitvi večine prebivalstva moral poiskati alternativo za zaslužek, ki jo je našel s sejmarjenjem. V vas nekaj let po požaru pride vizitator Montagnana, ki je poslan, da preuči razmere v Novem mestu s stališča renovacije katoliške cerkve in prevelikega števila protestantov. Ob ugotovitvi, da katoliška cerkev izgublja svoje vernike se odloči, da zamenja dosedanjega prošta in kar sam zavzame njegovo mesto. Seveda želi takoj obiskati najplemenitejše družine Novega mesta, med njimi tudi Gričarje. Ob obisku ga Adam povabi na lov, da ne bi posumil o njihovi protestantski veri. Pred lovom pa se ustavijo pri Urški. Takoj ko Urška zagleda Polydorja, ugotovi, da je to njen sin Dorče. Tudi Polydor prepozna svojo mater, a jo raje zataji, da ljudje ne bi ugotovili, da je nezakonski sin slovenske kmetice. Jakob po več letih iskanja končno najde Adamu primerno ženo, Marijo Štrusnik. Adamu pa to ne ugaja, saj še vedno upa, da bo lahko kdaj zopet z Ženy. Marijo je pred poroko videl le enkrat, zato se do nje vede hladno in se za zakon sploh ne trudi. Marija se zato obrne na Montagnana, ki pa njeno stisko izkoristi v svoj prid in jo zapelje. Neko noč ju zaloti Ana, njej pa od šoka zastane srce in po izpovedi Urški o dejanju, ki ga je videla, umre. Urška se nato odloči rešiti zakon med Adamom in Marijo ter zaprosi Polydorja, naj se Marije izogiba in jo pusti na miru. Ker se čuti krivega, ker je mater zatajil, se Polydor odloči, da bo mami ustregel in se Gričarjev na splošno izogibal. Žal pa Marija ugotovi, da je noseča. Oče njenega otroka je Polydor in sedaj ne ve kaj storiti. Obišče Montagnano, ki pa ji svetuje splav. Marija tega ne želi storiti in raje pove Adamu resnico. Ta ji zaradi lastne nezvestobe z Ženy ne zameri in se odloči, da bosta otroka obdržala, sam pa ga bo ljubil kot lastnega sina. Leta 1593 nas zgodba zopet pripelje do Gričarjev, tokrat do Marije in Adama, ki je v tem času postal vojaški poveljnik. Z leti sta se jima rodila še hči Felicita in sin France, ki pa kmalu zboli za pljučnico in umre. En teden po sinovi smrti Adam proda trgovino in se s preostankom družine preseli na kmetijo. Novo mesto pa v tem času zadane kuga. V mestni hiši Gričarjev tako ostaneta le služkinji, ki skrbita za Marta. A kaj kmalu se nazaj v mesto preselita tudi Jakob, ki je v strahu, da mu bo kdo ukradel denar v kleti hiše, in Urška, ki želi (morda zadnjič) videti svojega sina. Mart nekega dne pobegne, ko pa je s težavo najden, je zanj že prepozno - okuži se s kugo. Čeprav so mu dani le še trije dnevi življenja, Mart vztraja in ozdravi, a medtem vseeno okuži starša ter služinčad. Prvi umre Jakob, pet dni kasneje pa tudi Urška. Ko se kuga poleže, je ustanovljena protireformacijska komisija pod vodstvom Tomaža Hrena. Slednji se družina Gričar lahko izogne, saj se v Novo mesto še ni vrnila in jih tako ne morejo zaslišati. Ko protireformacijska komisija konča svoje delo in izseli protestante oz. jih spreobrne, se v svoje domovanje vrnejo Gričarji. Dobijo tudi pismo Polydorja, ki pove, da umira in želi poslednjič videti svojega sina. Obišče ga in Montagnana mu pove, da je pisal oblastem, ki so ga povišale v viteza, ne pove pa mu, da je njegov oče. V svojem zadnjem pismu, ki ga Adam in Marija odpreta po njegovi smrti, se je spove in pove, da je v resnici sin Urške Gričar. Adam in Marija živita naprej do usodne zime leta 1617, ko Adam zboli za pljučnico in tako zapre oči poslednji Gričar.

Roman se konča s smrtjo poslednjega Gričarja, kar smo lahko pričakovali. Sporoča nam konec rodbine Gričarjev, po drugi strani pa nas opozarja na hitro smrt, ki bi jo lahko takrat doživela protestantska vera - ta je namreč sočasno z napredkom Gričarjem napredovala in nazadovala. Poslednji Gričar Adam namreč umre v času, ko je bil protestantizem na robu propada.

 

Delo je deljeno na dva dela, in sicer na porast in propad. V porastu tako vidimo, kako se zasnujejo vse plati zgodbe, tam tudi spoznamo vse like in njihova življenja. Proti koncu porasta se bližamo »vrhu« romana. Vse to se nato razplete v propadu, ki se konča s smrtjo glavnih junakov.

Ilka Vašte je bila rojena leta 1891 v Novem mestu, umrla pa je leta 1967. Znana je bila po svojih globokih protiklerikalnih prepričanjih in liberalnih nazorih. Med vojno je med drugim sodelovala tudi z OF. Je ena izmed najbolj znanih pisateljic zgodovinskih romanov, katerih namen je izobraziti ljudi.

 

V romanu se srečamo s kar nekaj citati. Med njimi so verjetno najbolj odmevni naslednji:

“Vera je slepo zaupanje. Vera ni tisto, kar veš in razumeš, ampak le tisto, česar ne veš in vedeti ne moreš, kar torej moraš verovati.”

“Verovati moramo le s srcem, nikoli ne z razumom. Razumevanje je verovanju protivno. Kdor razume, mu ni treba verovati.”

“Naj živi svoboda vesti in prepričanja!”

Prva citata opisujeta pomen vere in pojasnita, da se vere ne da razumsko razložiti, zaradi česar je uporaba razuma pri razumevanju vere nesmiselna. Za verovanje moramo uporabiti srce in zgolj verjeti. Zadnji citat pa se navezuje na vprašanje, katera vera je prava, ko pa je na svetu več ver. Odgovor na to vprašanje je preprost - vsak ima pravico do izbire. Prava vera je tista, za katero se odločiš sam in vanjo veruješ.

 

 

Citati nam razložijo vero kot celoto, po drugi strani pa nam pojasnijo največjo željo protestantov v času reformacije. To je želja po prosti izbiri lastne vere. Želijo, da bi imel vsak možnosti odločati se o svoji veri in ne glede na svojo odločitev biti nekaznovan.

Zgodovinski roman nam skozi ogromno količino zapletov prikazuje življenje protestantov. Daje nam možnost, da skozi oči družine vidimo, kako težko je bilo v tistem obdobju biti protestant in na kakšne različne načine so bili protestantje primorani svojo vero skrivati. Želi pokazati, da si ljudje, ne glede na vero, nismo različni. Poziva nas k razmisleku o vojnah in spopadih, ki jih zaradi nesmiselnih nestrinjanj povzročamo, in nas spomni, da nas na koncu življenja vse čaka le smrt. V zgodbi je prisotnih veliko zgodovinskih dejstev, kar roman naredi poučen, hkrati pa sledimo tudi zasebnim problemom družine Gričar, kar poskrbi, da je roman bolj zanimiv. Moteče je le, da pri nekaterih dogodkih nismo prepričani, če so verodostojni, ker ne delujejo značilni za tisto obdobje.

 

 

 

Ana Wambrechtsammer, Za staro pravdo

Planina pri Sevnici, 1938

Zgodovinska drama v šestih slikah.

Za staro pravdo je naslov zgodovinske drame v šestih slikah avtorice Ane Wambrechtsammer.
Izdala in založila jo je Prostovoljna gasilska četa na Planini pri Sevnici leta 1938.

 

Zgodba je postavljena v leto 1573, v času kmečkih uporov na Slovenskem. Glavni vzroki za slednje so bili povečanje dajatev in prekomerna tlaka na zahtevo graščakov. Tako smo v začetku zgodbe priča pogovoru Martinka, Marka in Rudka o dajatvah. Slišali so, da se na Hrvaškem kmetje združeni upirajo gospodi in kasneje se tudi sami odločijo za izvedbo punta s pomočjo hrvaškega “kmečkega vojskovodje” Ilija Gregoriča, kar pa se jim hitro maščuje. Drama poda stvarno podobo dogajanja v takratnem času, hkrati pa zgodbo uporabi kot nauk.

 

Omenjena zgodba se na prvi pogled zdi zelo črno-bela. Na eni strani ignorantska, malodušna gospoda, ki jo v drami zastopata Urbanič in Moloprau, na drugi pa kmetje in ostali tlačani, katerih vodja je glavni junak Zeleni Jurij. Jurij, ki so ostali nadeli vzdevek zeleni, ker je leta nazaj hodil po vasi in zdravil ljudi z zelišči, je predstavnik “bele” plati zgodbe, saj je bil med kmeti, ki so bili kljub krivici, ki so jo doživljali, rahlo samovšečni in naduti, prav Jurij tisti, ki je vedno ostal racionalen, a se je vseeno zavedal, za kaj se borijo. Spoznamo ga že v začetku iz pogovorov med ostalimi liki v prvi sliki, a on sam nastopi na koncu te iste slike, ko narodu obljubi boj za pravico.

 

V luči, v kateri spoznamo kmete, ko izvedejo punt in pokradejo nakit, drage kamne in ostale vredne predmete, bi jih lahko opredelili kot prehodno plat med Jurijem in gospodo, kot “sivo” plat zgodbe. Kljub temu, da so v boju za pravico, jih njihova resnična osebnost oddalji v očeh bralca. Medtem Urbanič, Moloprau in predvsem tudi pocestni Cenek, ki izda kmete izključno za lastno korist, predstavljajo popolne antagoniste, brez kakršnekoli morale in občutka za sočloveka.

 

Že iz prej omenjene pripovedi o Juriju, ki naj bi z zelišči zdravil ljudi in jih razveseljeval, zaradi česar je dobil vzdevek Zeleni Jurij, nam je popolnoma jasno tudi, kakšen lik je Jurij. Postavljen je kot simbol soimenjaka, ki naj bi bil po slovanski mitologiji sin najvišjega Boga Peruna. Ta mitološki lik, ki naj bi prinašal pomlad, lahko enačimo z Jurijem v drami, ki je (podobno kot pomlad) prinašal zdravje. Vse do konca pa je ostal tudi najbolj objektiven, najbolj podoben vlogi Boga.

 

Skozi celotno dramo lahko čutimo povezanost kmetov in njihovo zavedanje, da so kot posamezniki nemočni, a kot pravi Ilija: “V slogi je moč!”. Vedo, za kaj se borijo, in prav to jih združuje, njihovi sebični nameni jih združujejo. Vsakemu je pomembno le, da se on sam znebi dajatev in tlake, a zavedajo se da morajo ostati združeni. Z Jurijevimi besedami: “… kakor mi, za staro pravdo. Vsi smo združeni in vstajamo!” Poleg teh citatov je poznan tudi: “Le vkup, uboga gmajna!”, ki ga večkrat ponovijo in postane nekakšen slogan. Prav te besede začnejo celotno puntarsko gibanje in zaključijo dramo, ko jih izgovori Jurij, tik preden ranjen umre. Ne pomeni, da je konec upanja za kmete, temveč jih spodbuja za nadaljnji boj.

 

 

Venceslav Winkler, Petelinje pero

Ljubljana, 1972

 

Književna zvrst: epika

Književna vrsta: zgodovinska povest

 

Leta 1947 je Venceslav Winkler v knjigi z naslovom Petelinje pero objavil zgodbi Petelinje pero in Koča ob cesti. V intervjuju po natisu te je pojasnil, kaj ga je nagnilo k temu, da v njegovem pisateljskem delu prevladujejo povesti z zgodovinsko tematiko: »Knjiga Petelinje pero in zgodba Mladec Dragožit sta bili napisani med vojno, Petelinje pero na primer v zimi 1941-42, že pod vtisom prvih znamenj osvobodilnega boja. Obe zgodbi (Petelinje pero in Koča ob cesti) sta naslonjeni na resničen kraj in čas: prva na hribe med Čušperkom in Krko v času velikega kmečkega upora 1515, druga pa na Krško polje in spopad pri Krškem februarja 1573. Obe sta le epizodi, ki po svoje rišeta vzdušje velikega gibanja tistega časa – na eni strani kmečko razgibanost, na drugi strani neusmiljeno obračunavanje gospode s slabo oboroženimi uporniki, kar nehote zbuja primere z okupatorjevimi dejanji. Kakor so se zgrinjali v boj proti okupatorju mladi in stari, moški in ženske, tako so tudi kmečke upornike po navadah tistega časa spremljali še mladi ljudje in ženske.« Na vprašanje, kje, kako in kdaj je izbral snov za Petelinje pero, je odgovoril: »Že vrsto let študiram dogajanja tistih časov in tako sta ti dve zgodbi le odlomek iz nabranega bogatega gradiva. Šestnajsto stoletje je doba velikega vrenja pri nas, zato me še posebej zanima. To je bil čas, ko so kmečke množice skušale urejevati svoje življenje same, saj jih takratna fevdalna družba ni zmogla ali ni hotela urediti. Žgoča socialna vprašanja, vrenje v odnosih do cerkve in vere, nastopi slovenskih protestantov in prve slovenske knjige, nemoč fevdalcev pri varovanju slovenskega ozemlja pred Turki - vse to je bogato, razgibano ozadje, vredno opisovanja.«

 

Knjigo sestavljata dve povesti, ki se povezujeta v vsebinsko celoto – kmečki punt. Prva povest, Petelinje pero, je sestavljena iz petih poglavij, medtem ko je druga povest z naslovom Koča ob cesti sestavljena le iz treh.

 

Prva povest je umeščena v leto 1515 v Suhi Krajini in na Kočevskem. Dogajalni kraj je razvlečen prek krajev Čušperk (danes razvalina gradu), Velike Lašče, Dobrepolje, Ilovje (Ilova gora)…, ki ležijo ob železniški progi Ljubljana-Grosuplje-Kočevje. Druga povest sega v veliki kmečki upor združenih slovenskih in hrvaških kmetov leta 1573.

 

Prva povest je zgodba o Martinu Belji. Njemu je zaupano petelinje pero, ki je v času, ko se dogaja zgodba, torej leta 1515, predstavljalo eno izmed znamenj bojevitosti in poziv na upor. Ilovčani Martina pošljejo na pot do Krškega, kjer mora predati pero, da bodo kmetje vedeli, da se bo upor začel. Na poti Martin naleti na težavo, saj ga Črnuta, sovražnik njegovega strica, ugrabi, vendar se uspe rešiti in na koncu le preda petelinje pero ter tako izpolni dano nalogo. Zaključek je pričakovan, saj povest povzema dogajanje resničnega kmečkega upora.

 

Glavni junak Martin je petnajstletni dolg in koščen fant pogumnega duha, ki mu je zaupana pomembna naloga. Martin čuti, da je to najpomembnejše, kar bo kdaj storil, zato petelinje pero čuva kot najbolj sveto stvar na svetu. Je zelo zanesljiv in pripravljen žrtvovati sebe za višji cilj. V prvi povesti je najbolj pomembna stranska oseba Andraž Črnuta, gospodar posesti, na kateri je odraščal Martin. Martinov stric posest hoče nazaj, vendar ne uspe skleniti dogovora s Črnuto. Čez čas Turki požgejo posest, vendar Črnuta verjame, da jo je požgal Martinov stric, zato postaneta sovražnika in zato Črnuta ugrabi Martina, ko se mu ponudi priložnost. Kljub trudu pa vseeno ne uspe preprečiti, da bi Martin uspešno izpolnil svojo nalogo.

 


Druga povest je zgodba o Mari in Damijanu, ki se zaljubita v času slovenskega kmečkega upora leta 1573. Damijan se z drugimi bori proti »gosposkim«, ki želijo zatreti upor. Mari da obljubo, da jo bo po boju poiskal, kar tudi stori, vendar ju na koncu zgodbe najdejo in Maro ubijejo.

 

Mara in Damijan sta oba še zelo mlada, Mari je 14, Damijanu pa 17 let. Damijan je eden izmed puntarjev, pogumen in spreten z orožjem. V uporu preživi z mislijo na to, da se mora vrniti k Mari. Ta je hčerka preminulega kovača, ki mami pomaga pri delu. Ko se začne bitka v njenem kraju, ji mamo ubijejo, a Mara kljub temu ohranja upanje, da bo vse v redu, dokler ima Damijana. Za svoje ljubljene je pripravljena narediti vse, kar je razvidno predvsem na koncu povesti, ko se žrtvuje za to, da lahko Damijan živi naprej. Zaključek zgodbe je nepričakovan, saj se mlada zaljubljenca skozi ves tok zgodbe trudita, da bi lahko bila skupaj, kar je na koncu zaradi Marine smrti onemogočeno.

 

Knjiga podrobno opisuje razmere v času slovenskih kmečkih uporov, ki so potekali v obdobju reformacije. Proti koncu 15. stoletja se je začela kriza fevdalizma, kar je močno prizadelo podložne kmete. Ti so se vse bolj ukvarjali z neagrarnimi dejavnostmi - s fužinarstvom, domačo obrtjo, drvarjenjem, oglarjenjem, …

 

Vzrok za kmečke upore je bilo nezadovoljstvo kmetov zaradi povečanja tlake, njihovo nestrinjanje z obrambnimi nalogami zaradi nevarnosti turških vdorov (gradnja obzidij), s spreminjanjem denarnih dajatev v naturalne zaradi padanja vrednosti denarja (inflacija), v povezavi z evropsko gospodarsko krizo (geografska odkritja), povečevanjem dominikalne posesti fevdalnega gospoda z zaseganjem kmetij v začasen zakup in omejevanjem vseh neagrarnih dejavnosti, zlasti kmečke trgovine, tovorništva in obrti.

 

V obravnavanem delu sta opisana dva upora: vseslovenski kmečki upor leta 1515 in hrvaško-slovenski kmečki upor leta 1573.

Največji in časovno najdaljši je bil prvi vseslovenski kmečki upor leta 1515, ki je trajal 5 mesecev in je združil v boj kmete z vsega slovenskega ozemlja z izjemo Goriške. Uprli so se, ker plemiči niso upoštevali stare pravde. Kmetje so zasedli grad Mehovo pri Novem mestu, na sestanku v Slovenskih Konjicah pa so uporniki zahtevali svobodno trgovino. Do odločilne bitke je prišlo pri Celju med 5. in 10. julijem leta 1515. Upor je plemiška vojska brez večjih težav zatrla, saj so bili kmetje neenotni (borili so se le blizu doma), niso imeli konjenice, imeli so slabše orožje in bili manj izkušeni, pa tudi, ker so zaupali cesarju, ki pa je s svojo vojsko raje pomagal plemstvu.

Prve slovenske tiskane besede (»Le vkup, le vkup uboga gmajna!«) so se ohranile iz prvega vseslovenskega kmečkega upora leta 1515. Zahteva po stari pravdi je kmetom pomenila ohranitev dolžnosti, ki so bile zapisane v urbarju (predvsem denarnih dajatev). Pri tem uporu so bili zunanji znaki upornikov različni predmeti – npr. zimzelen, bršljanov list, petelinje pero idr. V knjigi je najbolj viden simbol slednjega, ki predstavlja poziv na upor.

 

Hrvaško-slovenski kmečki upor l. 1573 je potekal na posesti fevdalca Franje Tahija, glavna zahteva je bila zahteva po ustanovitvi cesarskega namestništva v Zagrebu, ki bi pobiralo davke in jih dajalo cesarju.

Vendar pa kmečki upori niso bili uspešni zaradi slabe vojaške organizacije, pomanjkanja primernega orožja in neenotnosti kmetov, zaradi zaupanja v cesarjevo pravičnost, obremenjenosti s kmečkimi opravili v poletnem času in odsotnosti programov s primerno zastavljenimi družbenimi in ekonomskimi cilji.

 

Pisatelj nam je v knjigi želel predstaviti in približati to črno poglavje v naši zgodovini. Citat iz knjige, ki najbolje opisuje, kako so uporniki mislili, je verjetno »Treba je živeti. Dosti jih bo umrlo, prej ko se bo zgodilo kaj velikega.« Tako so se borili za svoj cilj, ne glede na to, kakšne grozote so se dogajale, saj so želeli spremeniti, izboljšati način svojega življenja in za to so bili pripravljeni narediti vse.

 

 

Ivan Zorec, Stiški tlačan: Povest iz druge polovice XVI. stoletja
 

Ljubljana, 1991

Književna zvrst: epika
Književna vrsta: povest
Zgradba knjige: delitev na poglavja

Stiški tlačan: Povest iz druge polovice XVI. stoletja je delo avtorja Ivan Zorca leta 1932 in je del njegove najbolj znane tetralogije Beli menihi (Ustanovitev samostana, Stiški svobodnjak, Stiški tlačan, Izgnani menihi, 1932-37).

Zgodba je postavljena v okolico žužemberške grofije in v Stično v drugi polovici 14. stoletja v času vlade Turjačanov (Auerspergov) na območju Žužemberka (v zgodbi Žužemperk), kjer je tisti čas po deželah pustošila huda lakota. To je čas kmečkih uporov na Slovenskem, ki so tudi tematika te povesti. Tako kot v ostalih grofijah na Slovenskem tudi v žužemberški tlačani niso bili zadovoljni z grofovim vladanjem. Lakota, ki je vladala med tlačani, in trda grofova vladavina sta problema, ki spremljata like skozi celotno zgodbo.

Glavni junak zgodbe je Trlepov Janez, sin tlačana, ki pa je vendarle veljal za pomembneža v vaseh grofije. Sina okoliškega veljaka prvič spoznamo v prvem prizoru povesti, kjer z očetom seka drva za kurjavo. Janez je karizmatičen junak, ki ga zaradi prepričljivosti in preprostosti večina preostalih likov nemudoma vzljubi. Kljub vsemu pa je tlačan in se je s sebi enakimi pripravljen boriti proti zatirajoči oblasti. Pomembno vlogo ima v zgodbi tudi stiški opat, ki v času dolgoletne lakote ljudem zagotavlja pomoč, vendar kljub temu oblast večji delež davkov obdrži zase in le preostanek vrne. V tej kočljivi situaciji Janez, ki ga skozi zgodbo vodi strastna ljubezen do Štepičeve Ančke, ostane na strani opata in ga pred morebitnim napadom kmetov tudi brani. Želja po takojšnji poroki z Ančko, ki v času lakote ni bila mogoča, in njegova pripadnost cerkvi sprožita v glavnem junaku razdvojenost med oblastjo in sotrpini. Vprašanje moralnosti junaka postane kočljivo, saj ga njegov razum in srce vodita vsak v drugačno mišljenje in razmišljanje.

Pomen stranskih junakov v zgodbi je velik, saj pripomorejo k odločitvam glavnega junaka Janeza. Stranski junaki, kot so Trlep (Janezov oče), stiški opat, grof, Ančka in preostali, vplivajo na glavnega junaka tako, da mu posredno vsiljujejo svoje mišljenje in želijo vplivati na njegova dejanja. Posebno pomembna pa sta stranska junaka ˝Deseti brat˝ oz. Boštjan in Peter Klepec. Slednji je pomemben predvsem zato, ker je ime lika simbolnega pomena. Motiv zgodbe o zloglasnem junaku Petru Klepcu v boju proti Turkom namreč tematsko sovpada s tematiko povesti. Na enak način kot se je Peter Klepec boril proti turški nadoblasti, se v povesti Janez bori za boljše življenje sotlačanov. Reformacijsko gibanje ali njegov vpliv v povesti ni jasno zastopan, z izjemo pomislekov tlačanov, ki pravijo, da cerkev ne skrbi za ljudi, ampak jim v imenu boga viša davke, kar predstavlja glavne ideje reformacije (nasprotovanje idejam katoliške cerkve).

Zaključek knjige ponovno nima jasne povezave z reformacijo ali kakršnega koli drugega večjega pomena. Ob koncu povesti Janez in Ančka naposled le dočakata svojo poroko, h kateri pravzaprav napeljuje celotna zgodba.

© 2018 BY 3G 

bottom of page